JDKKultura

Miejsce spotkań wielu kultur

27 i 28 sierpnia br. na jasielskim Rynku odbędzie się „Festiwal Kultury Wyszehradzkiej”. Jego głównym celem jest wzmocnienie współpracy kulturalnej między miastami i krajami Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry i Słowacja), przybliżenie mieszkańcom kultur krajów sąsiednich oraz zwiększenie integracji społecznej i kulturalnej.

Miejsce spotkań wielu kultur (kliknij aby powiększyć)
Goście i odwiedzający stoiska z rękodziełem będą mogli posłuchać, obejrzeć i dotknąć wszystkiego tego, co wiąże się z kulturą i tradycją krajów należących do Grupy Wyszehradzkiej. Tegoroczne kulturalne przedsięwzięcie, przyczyni się do wzmocnienia integracji miast w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także do nawiązania nowych kontaktów i rozszerzenia współpracy kulturalnej o kolejne kraje europejskie. Dlatego też gościem specjalnym festiwalu będą zespoły i artyści z Ukrainy (z miasta Sambor).
Na scenie będzie można podziwiać występy zespołów artystycznych z Polski, Słowacji, Czech, Węgier oraz Ukrainy, które umożliwią spotkanie mieszkańców z kulturą krajów europejskich. Uzupełnieniem Festiwalu będą prezentacje lokalnych i regionalnych produktów i wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego. Ekspozycje wyrobów (rzeźby, obrazy, rękodzieło artystyczne, wyroby ceramiczne i koronkarskie) lokalnych artystów ludowych, rzeźbiarzy i malarzy będą uzupełnieniem występów artystycznych (śpiew i taniec ludowy).
Mieszkańcy i goście uczestniczący w wydarzeniach festiwalowych będą mogli wziąć udział w konkursie z wiedzy o kulturze krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wśród osób, które udzielą poprawnych odpowiedzi na pytania konkursowe zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody.
Partnerami projektu są: Miasto Jasło (PL), Jasielski Dom Kultury (PL), Miasto Humenne (SK), Miasto Hodonín (CZ), Szkoła Tańca w Sárospatak (HU).
Projekt „Festiwal Kultury Wyszehradzkiej” współfinansowany jest ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Więcej informacji o festiwalu na stronie internetowej www.festiwalkulturywyszehradzkiej.eu
UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x