KulturaMBPWażne wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle laureatem dwóch ogólnopolskich nagród

27 kwietnia 2011 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego z okazji Światowego Dnia Książki odbyła się konferencja poświęcona promocji czytelnictwa w Polsce. W trakcie konferencji uroczyście wręczono dyplomy laureatom konkursów organizowanych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich: Mistrz Promocji Czytelnictwa 2010 i Tydzień Bibliotek 2010.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle laureatem dwóch ogólnopolskich nagród
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepiej przeprowadzony Tydzień Bibliotek 2010 oraz wyróżnienie specjalne w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa 2010. Jury konkursów bardzo wysoko oceniło poziom imprez służących promocji książki i czytelnictwa, zrealizowanych w 2010 roku przez Bibliotekę, jej kreatywność w pozyskiwaniu użytkowników i ich edukacji kulturalnej. Nagrody, dyrektor Małgorzacie Piekarskiej, wręczyła Elżbieta Stefańczyk, prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
MBP w Jaśle realizuje szereg różnorodnych działań kulturalno-edukacyjnych mających na celu popularyzację czytelnictwa i upowszechnianie wiedzy m.in. zajęcia animacyjno-czytelnicze, zajęcia edukacyjne, spotkania autorskie, promocje książek, spotkania dyskusyjnych klubów książki, warsztaty internetowe, plastyczne, literackie, ekologiczne adresowane do różnych odbiorców i grup wiekowych. Co roku dodawane są nowe formy pracy z użytkownikiem. W 2010 r. dwa razy odbyły się gry uliczne: Balladyna i Tropami Muminków. Po raz pierwszy w Jaśle rozpoczęto akcję „Uwolnij książkę”, a w bibliotece na stałe zagościła półka bookcrossingowa. MBP w Jaśle była partnerem dla Nieformalnej Grupy Młodzieży ANI-MUSZ, która realizowała projekt Lacrosse w ramach programu Młodzież w działaniu. Realizowane były dwa projekty dofinansowane przez MKiDN: „Twórcy, Słowa, Obrazy” oraz „V Festiwal Poezji i Prozy”, w ramach których zorganizowano m.in. spotkania autorskie, koncert piosenki poetyckiej, prezentowane były najciekawsze filmowe adaptacje współczesnej literatury polskiej, warsztaty czerpania papieru. Przy MBP działają: Klub Powiększania Wyobraźni, zrzeszający lokalnych twórców i miłośników literatury, a także Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”.
W spotkaniu z okazji Światowego Dnia Książki udział wzięli m.in. przedstawiciele Porozumienia Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców: Rafał Skąpski – prezes PTWK, Tadeusz Górny wiceprezes PTWK, Grzegorz Gauden – dyrektor Instytutu Książki, Elżbieta Stefańczyk – przewodnicząca SBP oraz zaproszeni goście: Beata Stasińska – przedstawicielka Ruchu Obywateli Kultury, Marcin Beme – realizator akcji „Ania z Zielonego Wzgórza w autobusach”, Sławomir Krempe – inicjator akcji „Czytam, bo lubię to”.
Omówiono akcje promujące czytelnictwo: „Ania z Zielonego Wzgórza w autobusach”, „Czytam, bo lubię to”, „Polećmy książki premierowi”oraz „Pakt dla Kultury”. Dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden przedstawił rządowe działania na rzecz bibliotek publicznych m.in. Program Rozwoju Bibliotek „Biblioteka +”. Beata Stasińska, dziękując bibliotekarzom za ich pracę i wkład w rozwój kultury czytelniczej, zwróciła uwagę na fakt, że w Polsce – kraju o bardzo niskim zaufaniu społecznym – największym zaufaniem, co wykazały przeprowadzone badania, cieszy się właśnie biblioteka.
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dragoness
dragoness
2024 lat temu

No i oczywiście biblioteka doceniana jest przez „miłościwie nam panujących”, byłych i obecnych, co przekłada się na udogodnienia lokalowe i dotacje pieniężne…

TimeTravel_0
TimeTravel_0
2024 lat temu

Ciekawe podejście do sprawy.. mamy podobne zdanie.

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x