KulturaMBP

Milion przygód z książką w MBP

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wraz ze 100 bibliotekami z Polski uczestniczy w akcji „Milion przygód z książką”, upowszechniającej czytanie wśród dzieci i młodzieży. Dzięki niej otrzymała 50 książek Wydawnictwa Media Rodzina. Wśród nich znalazły się m.in. baśnie braci Grimm, H. Ch. Andersena oraz przygody Kota Prota.

Milion przygód z książką w MBP
W ramach akcji w Oddziale dla Dzieci MBP uczestnicy wakacyjnych spotkań wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych na podstawie scenariusza Beaty Pawłowicz „Wędrówki do gwiazd”. Dzięki głośnemu czytaniu o sympatycznym przyjacielu kosmonaucie i kreatywnym zajęciom plastycznym, najmłodsi mieli okazję przenieść się w kosmos by dowiedzieć się, na czym polega praca wylatujących w podróż badawczą. Dzieci skonstruowały satelitę, rakietę, prom kosmiczny oraz stację kosmiczną i przedstawiły scenki dramowe z życia w kosmosie. Pomocą we wspólnych działaniach oraz inspiracją do zabawy była dla najmłodszych książka „Mam przyjaciela kosmonautę”.
Dużym zainteresowaniem ze strony małych odkrywców cieszyło się to, w jaki sposób kosmonauci zaspokajają swoje podstawowe potrzeby życiowe tj. sen czy odżywianie. Niemało uśmiechu na twarzach dzieci wywołał kosmiczna kąpiel czy toaleta.
Okazało się także, że najmłodsi nie chcieliby zderzyć się z olbrzymią kroplą gorącej kawy czy herbaty. Na zakończenie zajęć dzieci wzięły udział w mini dyskusji na temat lotów w kosmos, dowiadując się tym samym, że być może kiedyś uda się je upowszechnić i będzie można bliżej poznać to, co najbardziej odległe. Na pytanie czy chciałyby wylecieć w kosmos, padła jednoznaczna odpowiedź – tak. Większość z nich będąc na miejscu wybrałaby wyjście na kosmiczny spacer. Najmłodsi obejrzeli także pozostałe książki z serii „Mądra Mysz”. Zwłaszcza te, w których przeczytać można o zawodach związanych z transportem („Mam przyjaciela kierowcę autobusu”, „Mam przyjaciela kolejarza”) i wiele innych.
Milion przygód z książką w MBP
Dodatkowo dzieci odwiedziły Obserwatorium Astronomiczne, przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego. Tam dowiedziały się m.in. jak działa obrotowa kopuła, przyjrzały się z bliska przyrządom służącym  do obserwacji i obejrzały panoramę Jasła. W zajęciach wzięło udział 20 uczestników wakacyjnego cyklu spotkań w Oddziale dla Dzieci MBP.
Inicjatorem akcji jest Fundacja LOTTO Milion Marzeń, realizowanej wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL oraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x