KulturaWażne wydarzenia

„Miłość i Polityka” na deskach JDK

Spektaklem „Miłość i Polityka” zakończyły się tegoroczne spotkania teatralne. Na scenie Jasielskiego Domu Kultury wystąpiła plejada gwiazd, wśród których była niekwestionowana ikona polskiej sceny dramatycznej Krystyna Janda. Publiczność miała okazję obejrzeć sztuki trudne, wymagające od odbiorcy pełnego skupienia i lekkie, zabawne, skłaniające jednak do refleksji.

„Miłość i Polityka” na deskach JDK
Taka była kończąca spotkania, wystawiona 15 grudnia komedia Pierre Sauvila „Miłość i polityka”, w której intryga została zawiązana wokół skorumpowanego ministra sprawiedliwości, szantażowanego przez posła z tej samej partii, który w zamian za milczenie żąda spędzenia tygodnia z jego żoną. Spektakl pokazał ciemną stronę polityki, a właściwie dużych pieniędzy i związanych z nimi możliwości, deprawujących nawet ludzi, którzy sami siebie nie podejrzewali o skłonność do występków. Jak zauważa reżyser Jerzy Bończak, polityka jest jedynie tematem obocznym przedstawienia, bo właściwie mogłoby się ono dziać w jakimkolwiek prominentnym środowisku. A zasadniczy temat – moralność i wynikające z niej dylematy – dotyczy każdego.
Sztuka rodzi pytania nurtujące wielu ludzi: czy warto poświęcać rodzinę dla kariery i karierę dla rodziny, czy można pozostać uczciwym w skorumpowanym świecie, czy mamy prawo osądzać innych, nie mając pewności, że sami nie zachowamy się podobnie w podobnych okolicznościach?
Wypełniająca salę po brzegi publiczność doceniła walory sztuki i kunszt aktorski występujących: Joanny Liszowskej, Agnieszki Łopackiej, Jerzego Bończaka, Michała Kuli i Piotra Machalicy, żegnając ich owacją na stojąco.
Sponsorami III Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle byli: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie Gazownia Jasielska oraz Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x