KulturaMBP

Mistrz polskiego kryminału gościem MBP w Jaśle

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na spotkanie z Markiem Krajewskim, mistrzem polskiego kryminału, które odbędzie się w Czytelni Głównej 29 września 2011 r. o godz. 17.00.

Kliknij aby powiększyć
Marek Krajewski – najgłośniejszy dziś polski autor kryminałów. W 1999 r. zadebiutował Śmiercią w Breslau, pierwszą z serii powieści z Eberhardem Mockiem, których akcja rozgrywa się w dawnym Wrocławiu. Kolejne: Koniec świata w Breslau, Widma w mieście Breslau i Festung Breslau, spotkały się z doskonałym przyjęciem czytelników i krytyki. Pisarz jest laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2005, Nagrody Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę roku 2005 oraz Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną roku 2003 oraz Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru w 2007 r. W 2009 r. opublikował Głowę Minotaura, której akcja dzieje się w okresie międzywojennym we Lwowie. Głównym bohaterem obok Eberharda Mocka staje się komisarz Edward Popielski. Jest on główną postacią nowego cyklu, którego kolejną częścią są „Liczby Charona” wydane w bieżącym roku.
Krytycy literatury uważają, że styl jego pracy pisarskiej łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru oraz nawiązuje do tradycji gatunku, akcja rozgrywa się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych miast, Wrocławia i Lwowa.
… Marek Krajewski zaraz po Leopoldzie Tyrmandzie i Joannie Chmielewskiej jest najbardziej rozpoznawalnym twórcą kryminałów. Pewnego pięknego dnia wpadła mu do głowy niebanalna myśl, aby rozbudzić w polskich czytelnikach zainteresowanie gatunkiem kryminału. Za sprawą splotu pewnych okoliczności zasiadł w końcu do pisania. Tak już zostało… – z recenzji Łukasza Mijały.
Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Literacki Park”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
MBP Jasło

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
SylwiaK Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
SylwiaK
Gość
SylwiaK

fajnie, że coś się dzieje w tym miescie, ale czy kogoś to interesuje? Moim zdaniem lepiej by się „sprzedało” informacja o jakiejś imprezie

Close
X