KulturaMBP

Móc spojrzeć ludziom w oczy – spotkanie z Zofią Pilat-Lang

29 listopada w ramach Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, odbyło się spotkanie z Zofią Pilat-Lang, poetką i założycielką Fundacji im. Stanisława Langa.

14-latka potrącona w Zarzeczu
Poezja jest dla niej zapisem pamięci, która pozwala dotrzeć do jądra  najbardziej odległych wspomnień. Teksty stają się metaforą minionej rzeczywistości,  która jest dla autorki „Pamięci matki…”, formą literackiego pamiętnika.
Wiersze notują każde wydarzenie, choćby najbardziej bolesne, takie jak śmierć matki czy męża. Mimo bolesnych przeżyć, nie są jej  obce miłe odczucia, choćby te związane z podróżami. Odwiedziła Amerykę Południową i Północną, Azję, Afrykę, Europę. Były to wyjazdy kilkumiesięczne, które pozwoliły na bardziej dogłębne poznanie kultury miejsca, w którym przebywała. Poetka kocha swoje miasto, o czym świadczą słowa: Jestem lokalną patriotką, z okna widzę park z fontanną, jest to najładniejsze miejsce w Jaśle.
14-latka potrącona w Zarzeczu
Służbę ludziom upatruje w pomocy materialnej  i duchowej.  Jako założycielka fundacji Promocja Zdrowia,  wspiera materialnie  szpital w Brzozowie. Liczne podziękowania  i artykuły prasowe świadczą o jej filantropii. Za najwyższy autorytet uważa  swoich rodziców, a także ludzi związanych z polityką i literaturą: K. Małcużyński, J. Piłsudski, R. Kapuściński.
Życiowe motto poetki to: Ważniejsze jest być niż mieć. Trzeba żyć godnie, aby móc spojrzeć ludziom w oczy – powiedziała na zakończenie.
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x