KulturaMuzeum

Muzeum Regionalne w Jaśle zachęca do wirtualnych odwiedzin

Chociaż w związku z rządowymi obostrzeniami wszystkie muzea w Polsce zostały tymczasowo zamknięte, Muzeum Regionalne w Jaśle zaprasza do odwiedzin. Dzięki realizacji projektu „Zbiory Muzeum Regionalnego w Jaśle online” każdy może zapoznać się ze zbiorami muzeum przez internet.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Przedsięwzięcie polegało przede wszystkim na wykonaniu dokumentacji fotograficznej 1 tys. eksponatów muzeum, a następnie udostępnieniu zdjęć przez dostosowany do tego celu serwis. Wszystkie fotografie wraz z opisami można zobaczyć na stronie internetowej Muzeum Regionalnego w Jaśle w zakładce „Zbiory”.

Internauci mogą też obejrzeć cykl filmów, które przedstawiają przebogatą kolekcję jasielskiego muzeum – zbiory paleontologiczne, sztuki sakralnej oraz sztuki militarnej. Osobne odcinki cyklu zostały poświęcone artystom, którzy żyli i tworzyli w Jaśle. Za ich pośrednictwem możemy poznać sylwetkę i twórczość rzeźbiarza Władysława Chajca, malarza Wincentego Cygana czy fotografa Józefa Zajączkowskiego. O zbiorach i związanych z nimi postaciach z Jasła opowiadają dyrektor Muzeum Mariusz Świątek oraz inni pracownicy instytucji: etnograf Adrianna Napiórkowska-Bek, archeolog Joanna Pilszyk i historyk Przemysław Misiołek.

Ponadto Muzeum Regionalne w Jaśle przygotowało filmy, które są tematycznymi warsztatami prowadzonymi przez uznanych twórców ludowych i rękodzielników z naszego regionu. Tajniki swojego warsztatu zdradza nam rzeźbiarz ludowy Antoni Bolek z Załęża, a o sztuce tworzenia krywulek łemkowskich opowiada Łemkini Anna Dobrowolska z Krzywej. Z kolei Sylwestra i Adolf Małek z Szerzyn dzielą się swoim 30-letnim doświadczeniem w zakresie wicia wieńców dożynkowych. Widzowie mogą też posłuchać opowieści o bibułkarstwie Renaty Górki z Jasła, która opowiada o palmach wielkanocnych, czepcach weselnych i pająkach bożonarodzeniowych. Opisane filmy zamieszczone są na kanale Muzeum Regionalnego w Jaśle na YouTube.

Muzeum Regionalne w Jaśle serdecznie zaprasza na stronę internetową i do swojego kanału filmowego wszystkich, którzy chcą zapoznać się ze zbiorami muzealnymi czy sztuką ludową regionu jasielskiego. Taka okazja jest tym cenniejsza, że stan pandemii nie pozwala na osobistą wizytę w Muzeum, a dodatkowo trwa przebudowa budynku instytucji, która zakończyć ma się dopiero w listopadzie 2021 r. (pracownie muzeum zostały przeniesione do tymczasowej siedziby: ul. Wincentego Pola 41, Jasło).

Więcej informacji na: WygranaOnline.com

Materiał prasowy

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x