KulturaMuzeum

Wystawa malarstwa artystów z Ukrainy pt. „DIALOG” w jasielskim Muzeum

Jasielskie Muzeum Regionalne zaprasza na wystawę malarstwa zatytułowaną DIALOG prezentującą obrazy dwójki współczesnych artystów plastyków z Ukrainy: Kateryny Lemeshevej i Sergeja Garkavija. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 lipca o godz. 17.00. W sobotę 6 lipca artyści poprowadzą też bardzo ciekawe warsztaty plastyczne, na których zaprezentują mało znane techniki malarskie tj. enkaustyka czyli malowanie woskiem oraz obrazy tworzone za pomocą lateksu strukturalnego.

Kateryna lemesheva i Sergej Garkavij spotykają się w przestrzeni jasielskiego muzeum, by porozmawiać za pośrednictwem prezentowanych obrazów. Artyści znają się i przyjaźnią od dawna. Wiele ich łączy, ale też równie wiele dzieli. Łączy pochodzenie geograficzne, dzieli wiekowo całe pokolenie. Łączy pasja artystyczna, dzielą różne drogi poszukiwań. Oboje malują, ale, oprócz oleju, mierzą się też z innymi technikami. Oboje, sięgają do tych najbardziej tradycyjnych, ale dla Kateryny jest to enkaustyka czyli malowanie woskiem, a dla Sergeja kamienna mozaika.

Dwójka wrażliwych ludzi, ale o odmiennych charakterach zaprasza nas do swoich różnych światów. Ich malarstwo porusza. Symboliczne, ma nieraz wiele wspólnego z niewidzialnym światem snów, marzeń i fantazji. Widz ma wrażenie nie tylko że do tego świata wchodzi, ale też, że staje się aktywnym uczestnikiem wydarzeń. Jest to bowiem malarstwo narracyjne, opowiadające, pełne zdarzeń i przeżyć, choć odmiennych. Opowieści Kateryny zdają się mniej ewidentne, subtelniejsze. Prowadzi nas swoją niezwykle zmysłową linią z gracją Szecherezady w świat Wschodniej Bajki, zamieszkany przez Opiekunkę snów, gdzie rozlega się Muzyka jesieni. Nawet martwe natury, pełne dojrzałych granatów i gruszek, wśród których buszują zgraje ptaków, zdają się nabierać zupełnie innego, mniej dosłownego znaczenia. Pełne świata weduty miast zaś, są jak pocztówki z miejsc, których nie ma się chęci opuszczać. Obrazy Sergeja zdają się dosadniejsze. Pełno w nich kobiet o wyraźnych kształtach, ponętnych, powraca motyw namiętnego tańca, choć czasem, przeciwnie, zdają się one stworzone z samych wirujących linii. A kiedy już zatrzymamy się zmęczeni pląsem i rozejrzymy dokoła, musimy skupić wzrok na szczegółach pełnej humoru sceny, do której przywiódł nas Statek nadziei. Wytchnienie dają rozbielone, pastelowe kolory, w opozycji do głęboko nasyconych barw Kateryny. Te dwie, jakże różne, podróże zdają się przypominać nam o tym, ze każdy z nas jest własnym światem.

Wystawę można oglądać w jasielskim muzeum do 25 sierpnia.

KATERYNA LEMESHEVA – Urodzona w 1985 w miejscowości Izmaił (Odessa) na Ukrainie. Absolwentka Wyższej Szkoły Humanistycznej, specjalność projektant sztuki oraz Południowo Ukraińskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, wydział grafiki. Nauczyciel rysunku, malarstwa i kompozycji w Szkole Artystycznej dla Dzieci w Izmaił. Brała udział w wielu ukraińskich i międzynarodowych wystawach i sympozjach artystycznych. Jest członkiem Związku Narodowego Artystów Ukraińskich oraz francuskiego stowarzyszenia Światowa Akademia Sztuki. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych plenerach malarskich. 18 wystaw indywidualnych m.in.: Nova Zagora (Bułgaria), Skopje (Macedonia), Izmaił (Ukraina), Konsulat Generalny Bułgarii, Odessa (Ukraina), Muzeum Literatury, Odessa (Ukraina), Galeria Sztuki, Izmaił (Ukraina), Kijów (Ukraina), Białogród nad Dniestrem (Ukraina). Jej prace znajdują się w muzeach i prywatnych zbiorach na Ukrainie, w Rosji, Słowenii, Bułgarii, Czarnogórze, Grecji, Macedonii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Turcji i Stanach Zjednoczonych.

SERGEJ GARKAVIJ – Urodzony w 1964 w Białogrodzie nad Dniestrem (hist. Akerman). Ukończył Akademię Architektury w Odessie. Akermańską Szkołę Plastyczną ? Artysta, projektant i poeta. Projektuje, maluje, wykonuje też grafiki. Autor wielu projektów architektonicznych i wystroju wnętrza. Wykonywał mozaikę florencką (pietra dura). Realizacje jego projektów można zobaczyć w ponad 120 miejscach Europy. Jest dyrektorem artystycznym klubu „Argo” w Białogrodzie oraz organizatorem na Ukrainie odbywających się od 2010 r. międzynarodowych plenerów artystycznych „Kolor Aksamitu”. Prowadzi stałą galerię w Białogrodzie, założył odpowiednik polskiego związku artystów z tego regionu, któremu przewodzi. Brał udział w bardzo wielu wystawach zbiorowych na Ukrainie, Litwie, Łotwie, w Polce i w Niemczech. Miał 15 wystaw indywidualnych, z czego 4 w Polce. Ostatnia, w 2016 r. miała miejsce w MalGalerii w Jaśle. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach, między innymi w Holandii, Norwegii, Finlandii, Maroku.

Muzeum Regionalne w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x