Kultura

„Największy Znawca Kosmosu”

W ramach międzynarodowego Miesiąca Astronomii w kwietniu 2012 grupa ARISS Polska zaproponowała młodym ludziom udział w konkursie plastycznym: „Lecimy na księżyc i z powrotem na Ziemię. Czasu jest niewiele, ale i Ty możesz dołączyć!”.

„Największy Znawca Kosmosu” - rysunek Kingi Moskal z Jasła
Całe zamierzenie polegało na tym, aby rysunek „dotknął” powierzchni Księżyca i powrócił stamtąd na Ziemię. Księżyc to nasz jedyny naturalny satelita Ziemi. Radioamatorzy wykorzystują go do łączności głosowych oraz telegrafii, mimo, że nie jest to łatwa metoda komunikacji stosuje się ją do dnia dzisiejszego.
Sygnał radiowy nadany tylko w stronę księżyca po przejściu przez Ziemską atmosferę ulega rozmyciu i po dotarciu do Księżyca część tego sygnału ulega odbiciu w stronę Ziemi i ponownie przedostaje się przez naszą atmosferę. Czas potrzeby do przebycia tej odległości, w obie strony to około 700 tysięcy kilometrów, wynosi około 2-3 sekund. Zadanie jest dość trudne do wykonania w praktyce. W 2009 roku zostały podjęte pierwsze próby wykonania transmisji obrazu przez księżyc.
Projekt ten o nazwie „Opticks” koordynuje artystka z Włoch Daniela de Paulis. Na cele tego projektu do odbioru zdjęć jest wykorzystywany radioteleskop o średnicy czaszy 25m w w Dwingeloo w Holandii. Czas transmisji jednego obrazka to 72 sekundy! Łączności Ziemia Księżyc Ziemia od angielskich nazw Earth Moon Earth są na całym świecie określane mianem EME.
Obraz otrzymany z odbicia
W tym roku polscy radioamatorzy przeprowadzili transmisje w ramach obchodów GAM 2012. Zostali oni zaproszeni przez Hands-On Universe, Rosę Doran i prof. Lecha Mankiewicza (dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie i koordynator EU-HOU w Polsce do udziału w Global Astronomy Month. Zanim jednak doszło do samego wydarzenia przeprowadzili wiele prób, które pozwoliły Polakom zaprezentować swój poziom radioamatorski i dołączyć do projektu Opticks. Aby godnie reprezentować nasz kraj w tym niecodziennym i kosmicznym eksperymencie zaproponowali konkurs obrazków, które zostały wysłane do Księżyca.
W czasie samego wydarzenia 28 kwietnia transmitowanego na żywo na cały świat poprzez Internet, polski zespół mógł nadać zaledwie tylko kilka prac polskich dzieci, jednakże dzięki licznym próbom i zaangażowaniu radioamatorów z Holandii odebrali i rozkodowali : 10 prac z konkursu dla dzieci „Moja wyprawa w Kosmos”, ogłoszony przez Fundacja Challenger Polska i Polska Akademia Dzieci, 31 prac z ogólnopolskiego konkursu „Lecimy na księżyc” oraz 5 obrazów ze szkół i organizacji, które zgłosiły się z prośbą o wysłanie ich logo w podróż na Księżyc i z powrotem.
Wśród prac wysłanych znalazła się praca 5 letniej dziewczynki z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle – Kingi Moskal. Jej praca zatytułowana „Największy Znawca Kosmosu”.
(PJ)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x