KulturaMDK

Nie deptać mrówek – zajęcia dla Eko-smyków

To nie takie proste przekonać 3-4 latka, aby nie deptał mrówek. Tymczasem od najmłodszych lat powinniśmy uczulać dzieci na piękno otaczającej przyrody, a przede wszystkim nauczyć ich dbać o nią, dlatego 27 kwietnia br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle odbyły się warsztaty dla dzieci uczęszczających na zajęcia do Klubu EKO – SMYK prowadzonego przez panią Iwonę Gałuszkę. W warsztatach uczestniczyli również nauczyciele, którzy mogli zapoznać się z metodyką zajęć terenowych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz pomocami dydaktycznymi potrzebnymi podczas zajęć w terenie.

Nie deptać mrówek – zajęcia dla Eko-smyków
Takie zajęcia w terenie są bardzo dobrym pomysłem. Dzieci rozwijają swoje wyobrażenia na temat przyrody po prostu z nią obcując – tłumaczy prowadzący zajęcia dr Dominik Wróbel. – Bluszczyk kurdybanek  jest bardzo pospolitą  roślinką, a mało kto zna jej nazwę. Od teraz prawie wszystkie maluchy ją rozpoznają a kilka z nich zapamiętało nawet jej nazwę.
Warsztaty pod nazwą ,,EkoSmyki – zajęcia w terenie dla maluchów” poprowadził Dominik Wróbel, dr nauk biologicznych, doradca metodyczny w zakresie przyrody i biologii POEN w Jaśle. Była to kolejna akcja zrealizowana wspólnie z Powiatowym Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli w Jaśle, który chętnie wspiera inicjatywy proekologiczne i edukacyjne, organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.
Praca z tak małymi dziećmi jest trudna, ale i niesamowita. Dzieci miały niezwykłe spostrzeżenia, z którymi natychmiast się dzieliły. – A ja mam mrówkę… i jest dobrze! – mówił 6-letni Oliwier. Z kolei na pytanie, czy zna największego odkrywcę, odpowiedział: Tak! Ja!
Podczas zajęć dzieciaki z Klubu EKO – SMYK zamieniły się w ,,małych odkrywców”, którzy za pomocą lup i lornetek poznali przyrodniczy świat. „Emdekowskie smyki” nauczyły się nazw roślin i zwierząt, które znalazły podczas wielkich poszukiwań. Dominik Wróbel zaspokajał ciekawość dzieci i odpowiadał na niekończącą się ilość pytań dotyczącą przyrody i nie tylko. Zwieńczeniem zajęć była praca plastyczna wykonana już w budynku Młodzieżowego Domu Kultury.
Zadowolone dzieci długo wspominały wspaniałą eko – wycieczkę.
MDK Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x