KulturaMBP

Nie powiem Wam czym jest poezja

W lipcowe popołudnie w  Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zgromadziła się spora liczba osób. Sprawił to Albert Kociuba, autor debiutanckiego tomiku Pomiędzy ciszą a milczeniem. Poezja w powszechnym mniemaniu jest literacką niszą, więc zarówno organizatorzy jak i młody poeta  byli tym zaskoczeni. W atmosferze skupienia, dał wykładnię własnego credo: Nie powiem Wam czym jest poezja. Dla mnie to przede wszystkim uczucia.

Nie powiem Wam czym jest poezja
Przed ich plastikowością ostrzegał w wierszu „Znajoma z Facebook’a”:
(…) pozwalamy aby uczucia obrosły plastikiem
a my niczym w Matriksie
kodujemy je i rozmnażamy bezpłciowo
Według niego najważniejsze cechy poezji to wyobraźnia i bezinteresowność. Dostrzega jednak powszechny kryzys wyobraźni. Pisanie wiersza przyrównał do pisania SMS-a, którego  krótka forma  dyscyplinuje piszącego. W niej dostrzega element poetyczności. Źródło inspiracji upatruje w czasopismach, muzyce, filmie a przede wszystkim w rozmowach. Wiersz powstaje ze zdziwienia – powiedział.  Ten tomik to cały ja. Albert Kociuba w wieku 19. lat. Doskonale pamięta, kiedy kilka lat temu napisał swój pierwszy wiersz. Było to po obejrzeniu filmu „Dzień świra”. Zapytany o mistrzów bez zastanowienia wymienia Krzysztofa Karaska i Piotra Macierzyńskiego. Podkreślił też niewątpliwy wpływ twórczości i osobowości swojego wuja Grzegorza Kociuby, który  nota bene jest recenzentem tomiku.
Nie powiem Wam czym jest poezja
Wiersze czytane przez poetę wzbudzały aplauz, zwłaszcza „On i On” oraz „Starsza kobieta”. Przyznał, że przez poetów jest określany  jako „młody starzec”. Wynika to z jego nadzwyczaj dojrzałej twórczości.
Albert Kociuba jest człowiekiem niezwykle skromnym, ale bardzo świadomym poetą. Charakteryzuje go idealizm i wiara w upowszechnienie poezji. Jego zdaniem kluczem do zwiększenia kręgu jej odbiorców są media elektroniczne i uproszczenie form lingwistycznych. Do siebie i do swojej twórczości podchodzi z dystansem. Wie, że jest na początku drogi. Niech czytającego nie zmylą te słowa, gdyż oprócz niespożytych pokładów wrażliwości cechuje go racjonalizm. Świadczą o tym jego życiowe wybory, choćby  kierunek studiów, daleki od poetyczności.
Na sali były obecne poetki zgromadzone w Klubie Powiększania Wyobraźni: M. Kantor, B. Tora i U. Wójcik. Jak trzy wróżki życzyły poecie sukcesów.
Twórczość Alberta Kociuby dostępna jest na jego stronie internetowej. Można tam przeczytać wiersze, eseje i  sentencje.

MBP w Jaśle
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
AG
AG
2024 lat temu

Świetne spotkanie, jak na takiego młode Twórce !!!
Było dużo ludzi, ciekawie, fajna atmosfera (choć niektóre pytania do autora trochę bezsensowne…)
Albert ma to coś 😀 i choć jeszcze musi trochę 'dojrzeć’… to kiedyś będzie doskonałym poetą !

czytelnik
czytelnik
2024 lat temu

Interesujące spotkanie ! Albert ma zadatki na dobrego „poete rewolucjonistę”

uczestniczka
uczestniczka
2024 lat temu

Ciekawa twórczość! Gratuluję Panie Albercie! Życzę nieustającej weny twórczej i kolejnych ciekawych spotkań!

czytelnik
czytelnik
2024 lat temu

A kiedy będzie spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej? Mam nadziej, że w najbliższym czasie! pozdrawiam

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x