JDKKulturaWażne wydarzenia

„Nosferatu – Symfonia Grozy” w JDK

90 lat po premierze dzieła Friedricha Wilhelma Murnau – „Nosferatu – Symfonia Grozy” nadarzyła się okazja, aby zetknąć się z tym obrazem w ciekawej oprawie muzycznej. 13 września w Jasielskim Domu Kultury odbyła się projekcja tego wybitnego obrazu niemieckiego ekspresjonizmu, do którego muzykę wykonał na żywo zespół Czerwie.

„Nosferatu – Symfonia Grozy” w JDK
Widzów powitał dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Janusz Szewczyk. – Cieszę się, że możemy gościć tak liczne grono miłośników tej specyficznej formy, jaką dzisiaj chcemy państwu zaprezentować. Film „Nosferatu” do dnia dzisiejszego budzi wiele emocji. Już za chwilę na tej scenie zespół „Czerwie” swoją muzyką wprowadzi nas w atmosferę tego filmu grozy – powiedział dyrektor JDK.
Obraz opowiada historię młodego pośrednika handlowego, Thomasa Huttera, który na polecenie swego pracodawcy przyjeżdża do posiadłości grafa Orloka, aby sprzedać mu dom w Wisborgu. Graf w rzeczywistości jest wampirem. Nosferatu przypadkiem dostrzega zdjęcie żony Huttera, Ellen. Urzeczony urodą młodej kobiety, zamyka jej męża w swojej posiadłości, a sam wyrusza statkiem do Wisburga.
Wrażenie na odbiorcach zrobiła mroczna atmosfera filmu, którego niewątpliwym atutem jest znakomita gra aktorska Maxa Schrecka, jako Nosferatu. Atutem jednego z pierwszych horrorów w historii kina jest także scenografia, która wnosi elementy niepokoju. Zarówno Wisborg, jak i Transylwania z pozoru sielskie, po zapadnięciu zmroku stają się miejscami pełnymi grozy. Gra świateł i cieni, przyśpieszony ruch wampira, to wszystko buduje atmosferę strachu.
Znakomicie w klimat filmu wczuli się muzycy zespołu „Czerwie”. Ta małopolska formacja swoją muzyką idealnie oddawała napięcie, jak i spokojniejsze momenty filmu. Niepokój, groza jak i niemal sielskość – to wszystko zawarte zostało w utworach tej formacji. Dźwięki dobiegające ze sceny zawierające bogatą mieszankę brzmień akordeonu, gitary, mandoliny i instrumentów perkusyjnych dodatkowo potęgowały odbiór obrazu.
„Czerwie” to zespół tworzący alternatywne dźwięki będące wypadkową folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Formacja powstała latem 2000 roku w Roczynach koło Andrychowa. Muzycy zagrali na ponad 300 imprezach, od koncertów klubowych, festiwali, sztuk teatralnych czy tappingów do filmów niemych. Grupa ma na swoim koncie trzy płyty: wydaną w listopadzie 2004 roku „Padlinę” z gościnnym udziałem Maćka Maleńczuka, w 2008 limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu” oraz tegoroczny „Melanż”.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
for sure??
for sure??
2024 lat temu

13 czerwca w Jasielskim Domu Kultury odbyła się projekcja Na pewno

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x