KulturaWażne wydarzenia

Patriotyczny Apel Pamięci w ZSM Nr 3

W dniu 14 maja przed Obeliskiem Katyńskim w jasielskim Zespole Szkół Miejskich Nr 3 odbyły się kolejne uroczystości patriotyczne. Nawiązywały one do drugiej rocznicy powstania tego obiektu – lokalnego Miejsca Pamięci Narodowej oraz do zasadzenia na terenie tej placówki 16 Dębów Pamięci poświęconych wywodzącym się z Jasła lub związanym z nim oficerom Wojska Polskiego, ofiarom Katynia, Charkowa i Tweru.

Patriotyczny Apel Pamięci w ZSM Nr 3
Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu, w asyście pocztów sztandarowych Szkoły i Drużyny Harcerskiej oraz warty druhen i druhów odbył się Apel Pamięci, który przeprowadził hm. Wiesław Hap wraz ze 139. DH „Lisy”. Po jego zakończeniu trójka członków Samorządu Uczniowskiego przybliżyła problematykę wojenną i katyńską fragmentami poezji i prozy.Następnie zaproszeni Goście, dyrektor Aleksandra Zajdel – Kijowska oraz przedstawiciele uczniów złożyli pod Obeliskiem Katyńskim wiązankę kwiatów oraz zapalili symboliczny znicz.
Gośćmi dyrekcji, nauczycieli, uczniów i harcerzy z Gimnazjum Nr 2 i z Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 byli członkowie Rodzin Katyńskich: Bożena Famurat, Krystyna i Janusz Burbelkowie oraz Janina i Paweł Okulscy. Ich przedstawiciel, Paweł Okulski podziękował społeczności szkolnej za pamięć oraz odczytał specjalny, bardzo serdeczny list skierowany do zebranych od Józefa Bocheńskiego, syna zamordowanego w Katyniu kapitana WP. Głos zabrał również podkarpacki wicekurator oświaty Antoni Wydro, który m.in. powiedział: „Bardzo gorąco dziękuję, że środowisko Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 tak bardzo ochoczo podjęło inicjatywę zasadzenia 16 Dębów Katyńskich. Niech pamięć o tych 16 jasielskich najwspanialszych mieszkańcach trwa na zawsze w tych długowiecznych Dębach”.
Patriotyczny Apel Pamięci w ZSM Nr 3
Części składowe uroczystości miały szerszy wymiar niż tylko oddanie honoru zamordowanym na terenie Związku Sowieckiego pochodzącym stąd rodakom, którzy zginęli głównie za to, że byli do końca wiernymi swej Ojczyźnie. Uczestnikom uroczystości przyświecała myśl, że należy pamiętać o wymiarze i różnych aspektach zbrodni katyńskiej i innych aktach ludobójstwa, jakich w trakcie całej II wojny światowej dopuszczały się dwa totalitarne systemy – nazizm i komunizm. Podkreślono wagę i znaczenie potrzeby działań, które nie pozwolą, by powróciły do władzy zbrodnicze ideologie jakie w połączeniu z nowoczesną techniką mogą dla ludzkości dać efekt jeszcze tragiczniejszy niż z lat 1939 – 1945.
Uroczystość zwieńczyły słowa Bł. Jana Pawła II: „Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy”.
(DR)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x