r e k l a m a
Kultura

Patriotyzm jutra: powstaje film o akcji „Pensjonat”

„Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program grantowy, który służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury.

Patriotyzm jutra: powstaje film o akcji „Pensjonat”
Patriotyzm jutra: powstaje film o akcji „Pensjonat”
W ramach Programu o dotację na realizację projektów z zakresu edukacji historycznej mogły ubiegać się organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury z całej Polski, w szczególności: stowarzyszenia, fundacje, muzea regionalne, domy i lokalne centra kultury, biblioteki.
Program „Patriotyzm Jutra” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Historii Polski jest jego operatorem od 2009 r. Muzeum Historii Polski po raz ósmy przyznało dofinansowania w konkursie „Patriotyzm Jutra”, programie wspierającym organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury, które realizują projekty z zakresu pielęgnowania i promowania lokalnego dziedzictwa i kultury.
Zespół Sterujący zdecydował się na dofinansowanie realizacji 159 projektów. Dotacjami w wysokości od 5000 do 58 000 zł wsparto realizację różnorodnych działań m.in. warsztatów edukacyjnych, gier planszowych, filmów dokumentalnych, wystaw czy działań aktywizujących społeczności lokalne.
Wśród dofinansowanych zadań znalazł się projekt realizowany przez Gminną Biblioteką Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach wspólnie z TV Obiektyw – Zdobyć więzienie w Jaśle, czyli wszystko o akcji „Pensjonat”, otrzymał ocenę 75,5 z dofinansowaniem 30 000,00 zł.
W zakres zadania współfinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” powstanie publikacja wydawnicza opisująca dzieje wojenne więzienia w Jaśle i dalsza część historii obóz zagłady w Szebniach, film dokumentalny wraz z cyklem spotkań autorskich i premierą filmu.
Telewizja Obiektyw rozpoczęła pracę nad filmem o „Akcji Pensjonat”. Rozpoczęły się zdjęcia do filmu o zdobyciu więzienia w Jaśle z 5 na 6 sierpnia 1943 roku, jednej z największych akcji dywersyjnych polskiego podziemia w czasie II wojny światowej. Mało jest filmów, których powstanie wzbudza tak żywe emocje wśród lokalnej społeczność. „Pensjonat” to kryptonim prawdziwej akcji żołnierzy Armii Krajowej polegającej na odbiciu polskich więźniów z gestapowskiej niewoli. Jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Jasła.
Scenariusz filmu opracowany został w oparciu o zgromadzone materiały archiwalne i źródłowe. Nadzór merytoryczny nad treścią filmu objęli: Muzeum Regionalne w Jaśle, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, płk. Stanisław „Dąbrowa” Kostka, konsultacje Zofia Macek.
Najważniejszym elementem filmu będzie relacja płk. Stanisława Dąbrowy – Kostki, żołnierza Armii Krajowej, jedynego żyjącego uczestnika „Akcji Pensjonat”. Do filmu zostaną zaangażowani profesjonalni aktorzy, którzy odegrają zaplanowane sceny fabularne. Główną rolę w filmie zagra Artur Dziurman. Na planie towarzyszyć mu będą Jacek Leczar, Mateusz Mikoś, Grzegorz Zygmunt i Rafał Dłużniewski. Budżet filmu wynosi ponad sto tysięcy złotych.
Premiera filmu „Akcja Pensjonat” zaplanowana jest na wrzesień 2016 r. Film będzie do obejrzenia podczas pokazów kinowych w kinach na Podkarpaciu.
Sponsor Tytularny – Miasto Jasło, Sponsor Wspierający – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Gmina Jasło oraz jasielscy przedsiębiorcy.
Film został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach współpracy partnerskiej z Gminną Biblioteką Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach i TV Obiektyw w Krośnie z Programu „Patriotyzm Jutra”.
GBP w Jaśle z/s w Szebniach

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x