JDKKultura

Pianiści z Rosji, Ukrainy i Polski zagrali koncerty Beethowena w JDK

Prawdziwą gratką dla miłośników muzyki poważnej był koncert, który odbył się 1 lutego br. w Jasielskim Domu Kultury. Na zaproszenie burmistrza do Jasła przyjechali uczestnicy VII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku. Sześcioro pianistów zagrało – wraz z Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia” pod dyrekcją Igora Pylatyuka – koncerty fortepianowe Beethovena.

Pianiści z Rosji, Ukrainy i Polski zagrali koncerty Beethowena w JDK
W koncercie „Od Bethovena do wspólnej Europy” wystąpili młodzi pianiści, mający już jednak za sobą laury w znaczących konkursach międzynarodowych: Przemysław Pankiewicz z Sanoka, Olena Yurchenko-Seletska ze Lwowa, Swietłana Rud z Kijowa, Olga Danilova z Moskwy, Alona Dekusha z Kijowa i Aleksander Andreyev z Moskwy. Pianiści z towarzyszeniem orkiestry wykonali 5 koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena: nr 1 C-dur op. 15, I część – Allegro con brio (Przemysław Pankiewicz); nr 2 B-dur op. 19 II część – Adagio, III cz. – Molto Allegro (Olena Yurchenko-Seletska); nr 3 c-moll op. 37, I cz. – Allegro con brio (Swietłana Rud); nr 4 G-dur op. 58, II cz. – Andante con moto, III cz. – Rondo, Vivace (Olga Danilova), nr 5 Es-dur op. 73, I cz. – Allegro (Alona Dekusha), II cz. – Adagio un poco mosso, III cz. – Rondo, Allegro (Aleksander Andreyev).
Pianiści z Rosji, Ukrainy i Polski zagrali koncerty Beethowena w JDK
Publiczność miała rzadko trafiającą się okazję usłyszenia podczas jednego koncertu wszystkich koncertów fortepianowych Beethovena: od pierwszych, młodzieńczych, wirtuozowskich pianistycznie, przez klasyczne, aż do w pełni dojrzałych dzieł, wykraczających już poza ramy epoki klasycyzmu.
Janusz Ostrowski, dyrektor Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic”, wiceprezes Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury, krótko przybliżył słuchaczom każdy z koncertów. Opowiedział też w telegraficznym skrócie o trwającym w Sanoku VII Międzynarodowym Forum Pianistycznym. Dziewięciodniowe forum to: 26 koncertów, w tym 12 symfonicznych z 2 orkiestrami i ponad 200 pianistami z: Litwy, Łotwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Słowacji, Chile, Japonii i całej Polski. W dniu koncertu w Jaśle ten sam repertuar został zagrany w Koszycach na Słowacji, a w Sanoku trwał maraton trzech kultur z udziałem 45 pianistów prezentowany na żywo w Internecie.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x