KulturaMBP

Piotr Kolanko w MBP: Nie zamykam się w kolorze

19 listopada gościem Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle był artysta malarz – Piotr Kolanko.

Piotr Kolanko w MBP: Nie zamykam się w kolorze
Malarstwo to nie tylko zawód ale i pasja. Mój proces twórczy się nie kończy – powiedział. Już w dzieciństwie szukał języka, którym może wyrazić skomplikowane treści. Obraz był właśnie takim konkretem, a pierwsze eksperymenty z materią dały mu solidny warsztat. W estetyce swoich prac skupia się na syntezie formy i redukcji do symbolu. Glamour go nie pociąga i sam definiuje piękno, które dostrzega w brzydocie. Odchodzi od malarstwa realistycznego na rzecz deformacji.
Za ważny w procesie twórczym uważa cykl „Anonimowość miasta”. Opisuje komunikacji międzyludzkiej i wszechobecną samotność. Opowiada historie ludzi, znajdujących się na życiowym rozdrożu. Oswaja męskie obsesje i fobie. Patrząc na obrazy jasielskiego malarza ma się wrażenie, że autor porusza się w bardzo oszczędnej kolorystyce z charakterystyczną czerwienią, która wytwarza światło. Nie zamykam się w kolorze – powiedział. Swój dialog z widzem nie ogranicza tylko do malarstwa. Na spotkaniu prezentował nagrania z wykonanych przez siebie i innych artystów ciekawych i zaskakujących instalacji.
Młody malarz jest co prawda na początku drogi, jednak jego plany są dalekosiężne. Życzymy, aby jego wrodzony optymizm pozwolił mu podążać ścieżką, o której marzy.
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x