r e k l a m a
KulturaMBP

Poezja jest świętem – spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej Jaśle

Poezja jest świętem – spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej Jaśle21 marca odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Poezji, z udziałem trzech poetów – Mariusza Kalandyka, Grzegorza Kociuby i Jana Tulika. Poeci przed spotkaniem w  jasielskiej bibliotece zostali poproszeni o wybór wiersza, który jest dla nich ważny.

W Jaśle powstaje teren rekreacyjno-wypoczynkowy
Jan Tulik przeczytał „Odjazd” B. Leśmiana. Poddając go  interpretacji powiedział:  Człowiek jest cały czas obserwowany przez przyrodę. Leśmian pyta o demiurga, który jest świadkiem naszej egzystencji. Najgorsza dla poety jest pustka, kiedy nie ma się z kim żegnać. I tylko podbite oczy bratków zdają się żegnać odjeżdżającego. Wiersz Leśmiana podobnie jak „Burza” Mickiewicza jest ponadczasowy i ma sens biblijny. To dramat  samotności, pustki i bezsensu życia. Mickiewicz  mówi: Szczęśliwy, kto siły postrada, albo modlić się umie, lub ma się z kim żegnać.
Poezja jest świętem – spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej Jaśle
Dla Mariusza Kalandyka, ważnym wierszem jest „Krzesło” Jarosława Marka Rymkiewicza. Problem, z którym mierzy się poeta  to zbliżenie do materii, która jest rzeczywistością diabelską – powiedział.
Rzeszowski poeta stwierdził: Krzesło jako obiekt nie myśli, jedynie człowiek projektuje emocje na ekran rzeczywistości. To Heideggerowska konstelacja ludzi i przedmiotów oraz pojawiający się komponent męki ludzi, zwierząt i przedmiotów.
Poezja jest świętem – spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej Jaśle
Grzegorz Kociuba dodał, że ważna jest funkcjonalność w relacji człowiek-rzecz. Dla niego istotnym okazał się  własny tekst „Ziemia raz jeszcze”. Genezę jego powstania upatruje w inspirującym spotkaniu z  K. Karaskiem. Odnosząc się do własnego tekstu powiedział, że poetą bywa i w związku z tym, interesuje go fenomenologia procesu twórczego.
B. Sokołowska wybrała fragmenty tekstów zaproszonych gości, które  świadczą o ich stosunku do poezji. J. Tulik wierzy w cud inspiracji, mus tworzenia i boskie uderzenie w zmysły, nazywa to – zbieraniem rosy,  z której powstanie ocean na kartce. M. Kalandyk uważa, że poeci są winni, gdyż nie ufają światu i poddają w wątpliwość  dogmaty. Poezja to bezustanna walka o prawdę. Dla G. Kociuby pisanie jest wiernością przegranej. Poeta rozumie to, jako przegraną poezji z innymi typami komunikatów. Powtórzył za W. Kassem, że wiersz to rodzaj święta: Pierwszy wers daje bogini a potem to trzeba się napracować.
Spotkanie  zakończyło się burzliwą dyskusją o miejscu poezji w ztechnologizowanym świecie. Dzięki wysokiemu poziomowi rozmowy, wytworzył się klimat bardzo ciekawego dyskursu.
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
litka
litka
2024 lat temu

całe szczęście,że była tam p.Sokołowska,bo Piekarska znowu by się osmieszała.

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x