r e k l a m a
KulturaMBP

Rozświetlić ciemność – życie i działalność Ignacego Łukasiewicza

W 2012 r. obchodzimy 190. rocznicę urodzin i 130. rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza, farmaceuty, wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego.

Plakat (kliknij aby powiększyć)
W związku z tymi rocznicami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle prezentowana jest wystawa „Rozświetlić ciemność – życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”, która powstała przy współpracy z Zespołem Szkół Miejskich nr 3 – Gimnzjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle oraz Stowarzyszeniem Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.
Łukasiewicz całe życie związany był z Podkarpaciem, jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa i dzięki temu przyczynił się do rozwoju regionu. Jak sam powiedział …Ten płyn to przyszłe bogactwo kraju, to dobrobyt i pomyślność dla jego mieszkańców, to nowe źródło zarobku dla biednego ludu i nowa gałąź przemysłu, która obfite zrodzi owoce…
Na wystawie, oprócz informacji o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza, pokazano również miejsca związane z historią polskiego przemysłu naftowego, m.in. Ulaszowice, gdzie powstała pierwsza destylarnia ropy naftowej czy Bóbrkę, gdzie powstała pierwsza kopalnia. Prezentowane są okolicznościowe medale i wydawnictwa nawiązujące do postaci i działalności Łukasiewicza. Wystawie towarzyszą wybrane prace plastyczne i wiersze uczestników międzywojewódzkiego konkursu „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza” organizowanego przez Zespół Szkól Miejskich nr 3 – Gimnzjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle.
13 czerwca 2003 r. uchwałą Rady Miejskiej Jasła nadano Gimnazjum nr 2 przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 imię Ignacego Łukasiewicza i odsłonięto w szkole tablicę pamiątkową poświęconą Patronowi.
Z okazji wystawy Wiesław Hap, historyk i regionalista, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego wygłosi wykład o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza. Na spotkanie zapraszamy do Czytelni Głównej MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1 w dniu 16 marca 2012 r. o godz. 11.00.
Wystawę można oglądać w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle od 8 marca do 10 kwietnia 2012 r.
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x