JDKKultura

Spotkania z Teatrem: Studium samotności

Tragifarsa „Wariatka” Nadieżdy Ptuszkiny, współczesnej rosyjskiej dramatopisarki, scenarzystki, reżyserki teatralnej i filmowej, w wykonaniu warszawskiego Teatru Bajka, była przedostatnim spektaklem wystawionym (19 listopada br.) w Jasielskim Domu Kultury w ramach II Jesiennych Spotkań z Teatrem. Sztukę, w której wystąpili Edyta Olszówka i Lesław Żurek, obejrzał nadkomplet publiczności.

II Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle - "Wariatka" Nadieżdy Ptuszkiny
Autorka poruszyła problem stary jak świat: samotności i potrzeby miłości. – Samotnym nie jest się wtedy, kiedy nie ma kogoś obok. Samotnym jest się wtedy, gdy nie ma tego jednego – padło ze sceny. O takiej właśnie samotności, beznadziejnej, wszechogarniającej pomimo mnóstwa ludzi wokół, opowiada ta sztuka. I o desperackim poszukiwaniu „drugiej połowy”. Ta desperacja doprowadza do zabawnych sytuacji, ale rodzi też wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź. Ona, Marina – 40-letnia samotna lekarka, zakochuje się w mężczyźnie, który przypomina jej młodzieńczą, niespełnioną miłość i opracowuje podstępny, plan uwiedzenia. Okazuje się, że śledzi go od dawna, wie wszystko o nim i jego najbliższych. On, Aleksiej – 30-letni biznesmen, mąż i ojciec, z pozoru szczęśliwy, choć nie stroniący od przelotnych przygód erotycznych, początkowo ani myśli o zawarciu bliższej znajomości ze spotkaną na przystanku kobietą. Ona jest agresywna, zachowuje się jak wariatka. On podejrzewa, że to przez klimakterium. Nie mogąc się jednak uwolnić od jej towarzystwa, szantażowany, zaprasza ją do współpracy i dzięki niej odnosi sukces, na który nie liczył, w negocjacjach z holenderskim kontrahentem. To ich zbliża. Marina, zaczyna go intrygować i pociągać jako kobieta do tego stopnia, że nie może opanować nagłego wybuchu namiętności. Ale Ona po bliższym poznaniu mężczyzny, o którym tak długo marzyła, już nie chce tylko się z nim przespać. Gdy On wychodzi, nagrywa poruszające wyznanie miłości, ze łzami w oczach tłumaczy dlaczego nie mogą być razem i ucieka.
Oglądając sztukę uniesposób było pozostać obojętnym. Kapitalnie odegrane przez Edytę Olszówkę i Lesława Żurka postacie zrobiły duże wrażenie na odbiorcach.
Polska prapremiera sztuki odbyła się dwa miesiące temu w Warszawie. W Jaśle miała miejsce premiera wyjazdowa „Wariatki”.
Sponsorami II Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle są: Miasto Jasło, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w Warszawie, Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie Gazownia Jasielska; Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie, Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x