KulturaWażne wydarzenia

Spotkanie z historią w Szebniach

Zespół Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej Fundacji Ośrodka KARTA przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach 2 marca 2012 roku był organizatorem spotkania z historią.

Spotkanie z historią w Szebniach
Gościem specjalnym była Alicja Wancerz-Gluza z Fundacji Ośrodka KARTA w Warszawie, która zaprezentowała film, historię Karty i jej osiągnięcia. Omówiła również formy działania cyfrowego archiwum oraz na czym polega oddolna digitalizacja lokalnych świadectw historycznych.
Zofia Macek omówiła dzieje obozu hitlerowskiego w Szebniach, które poznała poprzez spotkania z więźniami obozu we wrześniu 1979 roku.
Anna Chmura przedstawiła biografię Wojciecha Breowicza. Maria Tomasik opowiedziała historię swojej babci i mamy- działaczek społecznych na rzecz kobiet wiejskich na tle dziejów historycznych gminy Tarnowiec.
Spotkanie z historią w Szebniach
Stanisława Ablewicz – dyrektor GBP przedstawiła prezentację multimedialną omawiając archiwalia zgromadzone w CATL. Nie zabrakło dokumentów historycznych dotyczących I wojny światowej, okresu międzywojennego, II wojny światowej, stalinizmu, Peerelu oraz kolekcji zbiorów: W. Breowicza, M. Kurowskiej i S. Żurada.
Do naszego archiwum na bieżąco trafiają dokumenty przekazywane przez mieszkańców regionu. W ostatnim czasie zbiory wzbogaciły się o dokumentację fotograficzną rodziny Śmietanów, Fryców oraz dokumenty dotyczące obozu hitlerowskiego w Szebniach przekazane przez Zofię Macek – badacza historii regionalnej.
Podczas uroczystości otwarto również wystawę malarstwa Stanisława Żurada, prezentowane prace można oglądać do 29 marca w siedzibie GBP w Szebniach.
Spotkanie z historią w Szebniach
W spotkaniu udział wzięli: władze gminy Jasło, radni, dyrektorzy szkół, nauczyciele, dyrektorzy gminnych bibliotek publicznych, mieszkańcy gminy Jasło i okolic, studenci, hobbyści, regionaliści, pisarze, grono przyjaciół biblioteki, młodzież z ZS w Szebniach oraz dziennikarze telewizyjni.
Nie zabrakło podziękowań skierowanych do Alicji Wancerz-Gluza i Zarządu Fundacji Ośrodka KARTA od Stanisława Pankiewicza – Wójta Gminy Jasło za pomoc i wsparcie gminnej biblioteki w tworzeniu cyfrowego archiwum, które wręczyła Małgorzata Dubiel – Sekretarz Gminy Jasło.
Na koniec wywiązała się przyjazna dyskusja i deklaracje współpracy z Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej i Fundacją Ośrodka KARTA.
Wszystkie zgromadzone świadectwa historii w formie cyfrowej dostępne są zarówno w czytelni, jak i w naszym archiwum pod adresem: www.szebnie.archiwa.org
Zespół Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej przy GBP w Jaśle z/s w Szebniach

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x