KulturaMBP

Superniania o zaletach głośnego czytania i intuicji

O wartości rodzinnego czytania oraz o rodzicielskiej intuicji usłyszeli uczestnicy spotkania z Dorotą Zawadzką, które odbyło się 19 listopada 2011 r. w Klubie Czytających Rodzin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Popularna „Superniania” wygłosiła pełen cennych wskazówek, ale też zabawnych anegdot wykład pt. „Mądre wychowanie”, a następnie odpowiadała na pytania rodziców.

Superniania o zaletach głośnego czytania i intuicji
Dorota Zawadzka była gościem Biblioteki jako ambasadorka kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Jednym z jej elementów jest program Rodzinne Czytanie, w ramach którego działa Klub Czytających Rodzin. Podkreśliła, że wspólne, rodzinne czytanie ma same zalety – daje dziecku wiedzę, pomaga poznawać świat, ale przede wszystkim wpływa pozytywnie na jego rozwój emocjonalny, buduje między dzieckiem a rodzicami głęboką więź i przyjaźń. Co więcej, dzięki książkom dzieci poznają czym jest dobro i zło, a siedząc na kolanach czytających rodziców w bezpieczny sposób oswajają się ze strachem i trudnymi tematami.
Superniania o zaletach głośnego czytania i intuicji
Superniania zachęcała również rodziców do dzielenia z dziećmi zainteresowań i uczestnictwa w działaniach przeznaczanych zarówno dla dzieci jak i rodziców, bo są one płaszczyzną wspólnych przeżyć i emocji, dostarczają tematów do rozmów i zacieśniają więzi.Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, że wych owując dzieci należy przede wszystkim zaufać własnej intuicji, lecz niezwykle istotna jest również wiedza o poszczególnych etapach rozwoju dzieci.
Superniania o zaletach głośnego czytania i intuicji
Dlatego każdy rodzic powinien zacząć od przeczytania podręcznika traktującego o tym, co jest charakterystyczne dla fazy rozwoju, w której znajduje się jego dziecko, a dopiero potem sięgnąć po różnego rodzaju poradniki. Trzeba także pamiętać o tym, by patrzeć w przyszłość, bo nie wychowuje się dziecka dla „tu i teraz”, ale po to, by w przyszłości żyło mu się jak najlepiej, już bez naszej pomocy.
Spotkanie z Dorotą Zawadzką było wyrazem wyróżnienia Klubu Czytających Rodzin MBP w Jaśle przez Fundację ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” za ciekawą i aktywną działalność. Klub Czytających Rodzin znalazł się w pierwszej piątce najwyżej ocenianych przez Fundację ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” klubów w Polsce.
-To nas bardzo cieszy. Zawdzięczamy to Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaśle, Medycznej Szkole Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle, aktywności członków Klubu i pracownikom MBP w Jaśle, szczególnie Dorocie Woźnicy (opiekunce Klubu) oraz Katarzynie Zwolińskiej i Magdalenie Chart z Oddziału dla Dzieci. – powiedziała Małgorzata Piekarska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.
Informacje o działalności Klubu, który jest inicjatywą przeznaczoną dla rodziców i dzieci, można znaleźć na stronie www.mbp.jaslo.pl oraz na stronie Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” www.rodzinneczytanie.pl . Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zachęca udziału w spotkaniach Klubu oraz do zapoznania się ze znajdującymi się w jej zbiorach podręcznikami i poradnikami o rozwoju dzieci w różnym wieku, wśród których znajdują się również książki Doroty Zawadzkiej.
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
super
super
2024 lat temu

Super kobietka!!!!!!!! Dzięki za pomocne spotkanie!

brawo
brawo
2024 lat temu

M. Piekarska jest odpowiednią osobą na odpowiednim stanowisku. Tak trzymać Pani Dyrektor!

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

Jeśli nasz wspaniały rząd wybrany przez kilkanaście % uprawnionych zapewni nam godziwą zapłatę za naszą ciężką prace, zapewniając pokrycie minimalnych potrzeb do egzystencji tj: mieszkania, jedzenia i ubrania i nie będziemy zmuszani do tyrania na kilka etatów , aby przeżyć – to my wtedy znajdziemy czas , aby poczytać dzieciom ………….
……………

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x