KulturaMBP

Wystawa: „Oto idę Panie pełnić Twoją wolę…”

27 czerwca 2021 r. minęła 80. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Kazimierza Wojciechowskiego, który wraz z grupą krakowskich salezjanów został zamordowany w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej jego osobie.

Urodził się 16 sierpnia 1904 r. w Jaśle. W wieku ośmiu lat został przyjęty do prowadzonego przez salezjanów Zakładu Fundacji im. Księcia Aleksandra Lubomirskiego w Krakowie, gdzie ukończył szkołę powszechną, a następnie gimnazjum. Tam też podjął decyzję, aby związać swoje życie z zakonem salezjanów. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1935 r., mszę prymicyjną odprawił w Jaśle, a posługę kapłańską rozpoczął w Zakładzie im. Ks. Jana Bosko w Oświęcimiu, następnie w Daszawie k. Stryja, po czym został skierowany do parafii Dębniki k. Krakowa, gdzie pracował aż do aresztowania. Dał się poznać jako wielki miłośnik muzyki i śpiewu, zapalony sporowiec i przyjaciel młodzieży.

23 maja 1941 r. wraz z grupą salezjanów został aresztowany i po miesięcznym pobycie w krakowskim więzieniu na Montelupich, wysłany do obozu zagłady Auschwitz, gdzie usłyszał słowa: „Jeżeli wśród przybyłych są księża, mogą żyć najwyżej jeden miesiąc…”. Ksiądz Kazimierz Wojciechowski w Auschwitz przeżył jeden dzień, został bestialsko zamordowany na oświęcimskim Żwirowisku, mając zaledwie 37 lat. Dołączył do grona salezjańskich męczenników, których proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2011 r.

Warto zacytować słowa wypowiedziane przez wieloletniego proboszcza jasielskiej fary śp. ks. prałata Kazimierza Trygara: „Gdy ksiądz Wojciechowski zostanie wyniesiony na ołtarze, przysporzy on naszej jasielskiej ziemi wiele rozgłosu, tak jak kiedyś Polsce wiele rozgłosu przysporzył św. Wojciech”.

Wystawa czynna lipiec – sierpień 2021 r. w godzinach otwarcia Biblioteki, ul. Kołłątaja 1.

MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x