r e k l a m a
Kultura

Trzcinicoki z wizytą na Litwie

Kapela Ludowa „Trzcinicoki” z Trzcinicy wraz z zespołem tanecznym, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy na zaproszenie Stowarzyszenia Polaków Kiejdan na Litwie uczestniczyła w obchodach Święta Janów. W dniach 22 – 25 czerwca wzięli udział w licznych spotkaniach z Polakami, koncertowali w wielu miejscach prezentując folklor pogórzański i obyczaje związane z Nocą Świętojańską.

Trzcinicoki z wizytą na Litwie
Spotkania z Polakami miały miejsce m.in. w miejscowościach Wilno, Akademia, Kiejdany, Kiebonie itd. Koncerty kapeli oraz występy zespołu tanecznego wzbudzały wzruszenie i wielkie emocje. Spotkaliśmy się z tak serdecznym przyjęciem i ogromną gościnnością. Polacy na Litwie są grupą bardzo patriotyczną i prosili, aby w Polsce o nich pamiętać.
Trzcinicoki z wizytą na Litwie
Aby przywrócić zwyczaje dożynkowe i zapoznać młode pokolenie Polaków mieszkających na Litwie z tradycją robienia wieńców dożynkowych przekazali taki właśnie wieniec pod hasłem „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…” co wzbudziło radość i wdzięczność starszego pokolenia.
Społeczność polska mieszkająca w regionie kiejdańskim zapoznała nas także ze swoimi zwyczajami, m.in. noszenie wianków z liści dębowych przystrojonych kwiatkami przez osoby noszące imię Janina lub Jan czy wróżenie.
Wyjazd był możliwy dzięki pomocy finansowej m.in. Urzędu Marszałkowskiego, Grupy LOTOS S.A., Fabryki Armatur JAFAR S.A i Huty Szkła w Jaśle S.A. Grupa Kapitałowa Krosno oraz Gminy Jasło.
Stanisław Marszałek
kierownik kapeli

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x