Kultura

Tydzień Edukacji Globalnej w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle

Projekt Tygodnia Edukacji Globalnej 2013 pt. „Dla ludzi i planety – for the people and for the planet” został zrealizowany w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle. W czasie, od 18 do 22 listopada, zostały przeprowadzone różne formy zapoznania dzieci, młodzieży i dorosłych z zasadami świadomej konsumpcji i sprawiedliwego handlu, nie zapominając o ekologicznych zachowaniach.

Tydzień Edukacji Globalnej w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle
Akcję TEG 2013 rozpoczęła audycja radiowa, przygotowana przez uczniów szkolnego radia, natomiast wyniki tygodnia globalnego przedstawiono w audycji na żywo zrealizowanej przez członków samorządu szkolnego i wolontariatu. W czasie trwania projektu przygotowano szereg wystaw dotyczących: sprawiedliwego handlu, świadomej konsumpcji, zachowań ekologicznych, udało się również przygotować grę edukacyjną (poker kryterialny) i ciekawostki o świadomej konsumpcji.
W połowie TEG 2013 odbyło się spotkanie dla uczniów, rodziców, nauczycieli i gości. Zaszczycili nas Wicekurator Antoni Wydro z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, przedstawiciel Sanepidu – Anna Zima, przedstawiciele Urzędu Miasta Jasła z wydziału oświaty i wydziału ochrony środowiska – Renata Łaba i Tomasz Kołcz, specjalista od zdrowego żywienia, nauczyciel biologii – Elżbieta Stolarz. Uczniowie przygotowali mini debatę na temat ekozakupów, „sondę uliczną” na temat tego co kupujemy i czy jest nam to potrzebne. Na podsumowanie wystąpili zaproszeni goście mówiąc o ważności naszych codziennych wyborów.
Tydzień Edukacji Globalnej w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle
W czasie spotkania uczestnicy oraz uczniowie szkoły mogli zapoznać się z hasłami slow food i fair trade. Przygotowano stoisko propagujące zdrową żywność, np. chleba domowego wieloziarnistego, proziaków, soków, serów regionalnych, przetworów jak: kiszone ogórki, sałatki , dżemy itp. Ta forma prezentacyjno – degustacyjna miała zachęcić również do korzystania z produktów regionalnych i naturalnych, których na Podkarpaciu jest ponad 150 zarejestrowanych w MRR.
Tydzień Edukacji Globalnej w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle
Cały tydzień prowadzone była również codzienne zbiórki surowców wtórnych (makulatura, zakrętki plastikowe) i elektrośmieci. Zbiórki te prowadzone są cały rok, jednak w TEG 2013 chcieliśmy pokazać jak ważne jest segregowanie, ponowne wykorzystywanie surowców wtórnych i jak to może wpłynąć na podniesienie jakości życia ludzi oraz środowisko.
Pamiątkową TEG 2013 były przygotowane „lizaki” z masy solnej z logo Fair Trade, które można jako ozdobę wstawić do wazonu lub doniczki z kwiatem itp. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze działania choć trochę wpłyną na to jak myślimy o zakupach i jak je będziemy robić od dziś.
Nauczyciele i uczniowie uczestniczący w projekcie.
ZSM nr 3 w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x