KulturaWażne wydarzenia

Tydzień Edukacji Globalnej w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle

Tegoroczny XIV TEG odbywał się pod hasłem „NA RZECZ WSPÓLNEGO ŚWIATA”. Projekt został zrealizowany w dniach 19 – 23 listopada br., 16 listopada na Facebooku (strony Klubu Europejskiego EUROGIM i Sekcji Wolontariatu Gimnazjum Nr 2) pojawiły się ogólne informacje dotyczące TEG 2012 oraz krótki program działań.

 alt=
Tydzień Edukacji Globalnej w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle
Uczniowie na jednej z lekcji dzięki audycji przygotowanej przez młodych dziennikarzy z radia szkolnego, zapoznali się z pojęciem globalizacji oraz problemami świata i ludzi. Od wtorku do piątku uczniowie mogli oglądać wystawę zdjęć, która prezentowała dzieci, młodzież i ludzi dorosłych z całego świata w codziennych sytuacjach, jak praca, zabawa, nauka, poszukiwanie wody lub jedzenia. Na wystawie znalazły się również zdjęcia z uroczystości rodzinnych lub obrzędów plemiennych, kastowych, państwowych.
 alt=
Tydzień Edukacji Globalnej w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle
W czwartek (22 listopada), uczennice klasy VI ISP 12 przeprowadziły prelekcję „Globalizacja a MY” i zapoznały uczniów Gimnazjum Nr 2 z O. I. i klas V – VI Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 z podstawowymi pojęciami globalizacji, różnicami i podobieństwami mieszkańców Ziemi, skutkami naszego działania na środowisko. Prezentacja została zakończona pokazem filmu z serii „Jeden świat – „Zatruty ogień”, który otrzymaliśmy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.
W dniu 26 października odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Mazur, wolontariuszką Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego MŁODZI ŚWIATU z Krakowa. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 4 w Jaśle z opiekunem, panią Magdaleną Rak i wolontariusze z Gimnazjum Nr 2 z O. I. w Jaśle pod opieką pani Ilony Dranki.
Pani Agnieszka przedstawiła swoje doświadczenia związane z wolontariatem i rocznym pobytem w Ghanie, gdzie pracowała z 30
chłopcami ulicy, mieszkającymi w domu prowadzonym przez misję. Jednak nie było to jedyne zadanie pani Agnieszki i innych wolontariuszy, raz w tygodniu mieli tzw. „drzwi otwarte”, na spotkania te przychodziło około 200 dzieci z całej okolicy. Uczniowie w czasie prelekcji mogli się zapoznać także z problemami, obyczajami i radościami dnia codziennego mieszkańców Ghany.
Spotkanie z wolontariuszem było bardzo pouczające i inspirujące dla każdego uczestnika, a także kończyło Tydzień Edukacji Globalnej
w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle.
(ID)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x