Kultura

Uczniowie Gimnazjum nr 2 posłami na XXII Sejmie Dzieci i Młodzieży

Tradycją Gimnazjum Nr 2 z O. I. w Jaśle stało się uczestniczenie w zmaganiach konkursowych o mandat posła Sejmu Dzieci i Młodzieży, który odbywa się rok rocznie 1 czerwca. Od 22 lat uczniowie starają się realizować projekty proponowane przez Sejm RP oraz współrealizatorów tego wydarzenia. Na przestrzeni tych lat mandaty wywalczyło ponad 50 uczniów szkoły, rywalizując każdego roku z kilkoma tysiącami kandydatów.

Uczniowie Gimnazjum nr 2 posłami na XXII Sejmie Dzieci i Młodzieży
Sejm Dzieci i Młodzieży to prestiżowy, ogólnopolski konkurs dla młodych i aktywnych. Prace pisemne, projekty, działania oceniali w tym roku przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, który wraz z Sejmem RP organizował tegoroczną edycję. Tematem konkursu były „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”.
W konkursie wzięło udział kilkadziesiąt 2 – osobowych zespołów z województwa podkarpackiego, jednak tylko 14 zostało zakwalifikowanych i 28 młodych ludzi otrzymało mandaty. Wśród zwycięzców znalazły się trzy zespoły z pięciu startujących z Gimnazjum Nr 2 z O. I. w Jaśle. Laureatami zostali Patrycja Kolbusz i Dominik Orzech, Paulina Szczyrba i Katarzyna Czajka pod opieką Ilony Dranki oraz Wiktoria Gomuła i Julia Centler pod opieką Wiesława Hapa. Nadmienić należy, że praca Patrycji Kolbusz i Dominika Orzecha otrzymała najwyższą liczbę punktów ex aequo z zespołem z Rzepedzi, co pozwoliło tej drużynie na udział w majowej komisji sejmowej, której zadaniem jest ustalenie porządku obrad, wybory marszałków SDiM oraz przygotowanie ustawy.
31 maja młodzi posłowie wyjechali do Warszawy, aby dyskutować o miejscach pamięci i ich ważności dla tożsamości narodowej i lokalnej. Jednak nim doszło do właściwych obrad, młodzież z całej Polski zwiedzała miejsca pamięci znajdujące się na terenie Warszawy jak grób błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Cmentarz Powązkowski, Śródmieście, gdzie toczyły się walki w czasie Powstania Warszawskiego.
1 czerwca odbyły się obrady XXII SDiM, jednak nim doszło do spotkania na sali sejmowej z minister Anną Zaleską, Marszałkami Sejmu RP, Prezesem IPN, Rzecznikiem Praw Dziecka i wieloma innymi gośćmi młodzież mogła spotkać się z politykami, dziennikarzami na co dzień pracującymi w sejmie.
Nieodłącznym elementem takich wizyt jest zwiedzanie pomieszczeń sejmowych, młodzi posłowie mogli swobodnie przemieszczać się po korytarzach, zaglądać do pokoi i dawać upust swojej ciekawości. Grupa podkarpacka otrzymała dodatkową nagrodę, a mianowicie została zaproszona przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego. Młodzież mogła porozmawiać z Marszałkiem o pracy w sejmie, regionie z którego wszyscy pochodzimy czy też zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Teraz młodzi posłowie czekają z niecierpliwością na spotkanie z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart, które odbędzie się 9 czerwca br. w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.
ID

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x