r e k l a m a
Kultura

Uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Rumunii

Z kolejnego, ostatniego już, edukacyjnego wyjazdu w ramach programu „Uczenie się przez całe życie – Comenius” – powróciła grupa uczniów Gimnazjum Nr 2 w Jaśle, którzy pod opieką swych nauczycieli spotkali się z rówieśnikami z Francji, Grecji, Portugalii, Rumunii    i Włoch w rumuńskiej Şcoala Gimnazială nr 2 w Galaţi.

Uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Rumunii”
W dniach 1-5 maja br. ośmioosobowy zespół uczniowski w składzie: Gabriela Kiszka, Iwona Samborska, Natalia Budziak, Dominika Żółtek, Aleksandra Szyk, Katarzyna Tomasik, Tomasz Racławski i Szymon Inglot wraz z nauczycielkami – Agatą Hap i Jolantą Poliwką –  przeżył niezapomniane chwile podczas kolejnego etapu realizacji projektu pod nazwą „To samo, a różne niebo nad nami – zależność stylu życia od położenia geograficznego w różnych krajach Europy”. Młodzież została serdecznie przyjęta w rodzinach rumuńskich, gdzie przez okres pobytu poznawała ich kulturę i zwyczaje życia codziennego. Komunikacja nie sprawiała trudności, młodzież i dorośli porozumiewali się w języku angielskim, co nie wykluczało badania osobliwości języka rumuńskiego.
Uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Rumunii”
Najważniejszym wydarzeniem pobytu w Rumunii był „Dzień Astronomii” odbywający się w Muzeum Przyrody w Galati, gdzie mieści się obserwatorium astronomiczne i planetarium. W czasie „Dnia Astronomii” młodzież jasielska przedstawiała przygotowane w programie PowerPoint prezentacje pt. „Księżyc” i „Wschody i zachody słońca –analiza wyników”. Uczestnicy poznali dużo specjalistycznych informacji, a także ciekawostek o Księżycu. Podziwiali zdjęcia Księżyca wykonane w Obserwatorium Astronomicznym w Jaśle. Przedstawiano także dotychczasowe pomiary wysokości słońca. Włosi zaprezentowali informacje dotyczące zwyczajów i stylu życia na Sycylii, a w rumuńskiej prezentacji mogliśmy zobaczyć rumuńskie nazwy obiektów  w kosmosie. W planetarium uczestniczyliśmy w prelekcji o wszechświecie, planetach i gwiazdach.
Uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Rumunii”
Wszyscy uczestnicy projektu zostali serdecznie przyjęci przez burmistrza Galati. Mieliśmy również okazję zwiedzić: muzeum „Dom Aleksandra Cuzy”, „Dom kolekcji” zabytkowy kościół Precista, czternastowieczny zamek w Bran, gdzie według legendy rezydował hrabia Dracula. Niezapomnianych emocji dostarczył rejs statkiem po Dunaju i zawody sportowe podczas Dnia  Przyjaźni.
Dwuletni projekt dobiega końca, jego ostatnim zadaniem będzie podsumowujące spotkanie nauczycieli ze szkół partnerskich w Jaśle zaplanowane na czerwiec. Wiedza, rozbudzone zainteresowania, zawiązane przyjaźnie rokują obiecująco w planach młodych adeptów astronomii.
Jolanta Poliwka, Jolanta Szafarz

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
?ZBYCHO Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ZBYCHO
Gość
ZBYCHO

Swój ciągnie do swojego…Bieda zbliża!!!

?
Gość
?

..nooo….. Zbycho się wysilił… i napisał

Close
X