Kultura

Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle rozwijają umiejętności językowe

Freitag, der 13. – niekoniecznie pechowy! Dla uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle i klasy VIa ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle był to całkiem sympatyczny i udany dzień. 13 marca 2015 r. do popularnego „Chemika” zawitała Pani Beata Hadasz – lektorkaDeutsch-Wagen-Tour z Krakowa, a wraz z nią charakterystyczny, kolorowy bus.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle rozwijają umiejętności językowe
Dla uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle i klasy VIa ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle był to całkiem sympatyczny i udany dzień. 13 marca 2015 r. do popularnego „Chemika” zawitała Pani Beata Hadasz – lektorkaDeutsch-Wagen-Tour z Krakowa, a wraz z nią charakterystyczny, kolorowy bus.Projekt DeutchWagen Tour realizowany jest przez Instytut Goethego w Polsce, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD), Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz innych partnerów. Do projektu zgłosiła swoją szkołę mgr Monika Syzdek, nauczycielka języka niemieckiego, chcąc zwrócić uwagę uczniów na to, że można się uczyć języka niemieckiego w sposób nowatorski i ciekawy. Zaproszonych gości: przedstawicielkę Instytutu Goethego oraz Pana mgr Lecha Polaka wraz z grupą wychowanków powitał Pan Dyrektor Mariusz Pochroń.
Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle rozwijają umiejętności językowe
Zniecierpliwionym i zaciekawionym uczniom technikum oraz zaproszonym szóstoklasistom przypadły do gustu niekonwencjonalne warsztaty, gry i animacje w języku niemieckim. Uczniowie często odnoszą wrażenie, że zabawa i nauka rzadko chodzą w parze. Zajęcia mogły im jednak udowodnić, że możliwa jest integracja niespokrewnionych na pozór aktywności. Nauka w taki sposób to naprawdę nic trudnego! Trwająca dwie godziny zabawa pochłonęła nie tylko prymusów, ale również uczniów, którzy potrzebują większej motywacji do nauki.
Młodsza grupa poznała zwroty grzecznościowe, kolory, słownictwo związane z pogodą, układała puzzle i uczestniczyła w zabawie z chustą animacyjną, szukając ryby „Woist der Fisch?”.Natomiast starsi uczniowie poznawali fakty o krajach niemieckojęzycznych, a następnie – w konkursie grupowym – uzupełniali kolaż przedstawiający Niemcy. Refleks, poprawność i praca w grupie były ważne przy wykonywaniu zadań,a nagrodą za intensywną, efektywną pracę były upominki.
Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle rozwijają umiejętności językowe
Warsztaty prowadzone przez Panią Beatę Hadasz były włączone w ogólnoszkolne obchody Dnia Języków Obcych. Był on wspólną inicjatywą „językowców” oraz nauczycieli profilu gastronomicznego z Zespołu Szkół nr 3. Zorganizowane zostały konkursy plastyczne i językowe oraz quizy. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć skecze w języku angielskim odegrane przez grupę uczniów, jak również posłuchać utworów Straussa w wykonaniu szkolnych instrumentalistów. Kulinarna ekspozycja przygotowana przez młodzież pod opieką doświadczonego zespołu nauczycieli dodatkowo uzmysłowiła wszystkim, jak bogata jest kultura germańska i brytyjska. Na stołach pojawiły się tradycyjne dania i przekąski, których smak podkreśliła wyszukana i estetyczna dekoracja.
Znajomość języków obcych nie tylko umożliwia codzienną komunikację ludzi z całego świata, ale także otwiera spektrum możliwości na rynku pracy. Misją i celem edukacji jest uwrażliwienie młodzieży na potrzebę posiadania tej umiejętności, co właściwie oddaje charakter przedsięwzięć, których doskonałym przykładem jest projekt zrealizowany przez Zespół Szkół nr 3 w Jaśle.
Monika Syzdek

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sq
sq
2024 lat temu

Oo pan Pochroń nadal na stołku dyrektora??
Pamiętam jak zaczynał kariere nauczyciela, stare czasy.. 🙂 Najlepsze lata za panowania dyrektora Porębskiego 😉

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x