Kultura

VII Naukowa Konferencja Pszczelarska

W dniu 25 października br. w Jasielskim Domu Kultury miało miejsce bardzo interesujące i ważne spotkanie pszczelarskie . Pogórzański Związek Pszczelarzy w Jaśle, wspólnie z JDK, zorganizował, sfinansowaną przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Jaśle, VII Naukową Konferencję Pszczelarską pt.,,Ratujmy pszczoły i naturalne środowisko człowieka”.

VII Naukowa Konferencja Pszczelarska
W konferencji wzięli udział pszczelarze zrzeszeni w Pogórzańskim Związku Pszczelarzy w Jaśle, w Polskim Związku Pszczelarskim, na czele z Prezesem Powiatowego Koła Pszczelarzy w Jaśle – Sławomirem Piotrowskim, Prezesem Koła Pszczelarzy w Nowym Żmigrodzie – Janem Mroczką oraz sympatycy pszczelarstwa.
Konferencję prowadził Prezes Pogórzańskiego Związku Pszczelarzy – Michał Błasik, a prelekcję wygłosił prof. dr hab. Jerzego Dematraki –paleolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wykłady pt. ,,Uwarunkowania genetyczne prawidłowego doboru matek pszczelich” oraz „Charakterystyka linii hodowlanych matek pszczelich w Polsce” dotyczyły podstawowej kwestii dla życia rodziny pszczelej, czyli jakości matki pszczelej- królowej pszczół.
VII Naukowa Konferencja Pszczelarska
Profesor przedstawił, jak skomplikowany jest proces hodowli matek pszczelich, dał podstawy naukowe hodowli oraz przybliżył najważniejsze linie hodowlane w Polsce. Podkreślił, że obecnie panuje duży chaos w hodowli pszczół, związany z wymieszaniem genetycznym oraz pojawieniem się wielu pasiek specjalizujących się w hodowli matek.
Zaznaczył, iż przy wyborze linii hodowlanej trzeba zwracać uwagę na pszczelarza – hodowcę , uczciwego i racjonalnego, który posiada kilkudziesięcioletnią praktykę oraz sprawdzone na danym terenie matki. Profesor podkreślił, że zdrowa pszczoła jest miernikiem stanu środowiska naturalnego w danym terenie.
Bardzo duża frekwencja, zainteresowanie słuchaczy oraz pytania uczestników świadczą o potrzebie organizowania tego typu spotkań w przyszłości.
Pogórzański Związek Pszczelarzy w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x