Kultura

VIII Festiwal Folkloru Karpat za nami (foto)

Za nami największy festiwal muzyki folklorystycznej na Podkarpaciu. Podczas festivalu górowały wspaniały koncerty, liczne targi sztuki ludowej, które przedstawiały ginące zawody i tradycyjne jadło wiejskie. Impreza przyciągnęła na stadion przed drewnianym XV-wiecznym kościołem rzesze widzów. Nagrodę główną otrzymała kapela Muzyka Lipnicka Wolorze z Lipnicy Wielkiej.

VIII Festiwal Folkloru Karpat za nami(fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Główną ideo organizowanego po raz kolejny festivalu jest ocalenie od zapomnienia zanikających tradycji ludowych takich, jak: rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka.
Głównym punktem imprezy był konkurs kapel i zespołów o tradycyjną statuetkę „Karpackiego Grajka”, której zdobywcę wybiera profesjonalny skład jury, które przy ocenie kapel brało pod uwagę repertuar, wykonawstwo zgodne z tradycją swoich regionów oraz strój ludowy i ogólny wyraz artystyczny.
VIII Festiwal Folkloru Karpat za nami(fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Pomysłodawcami festiwalu był Stanisław Marszałek, lider  Kapeli Trzcinicoki, która w ubiegłym roku  obchodziła jubileusz 15-lecia działalności, a ponadto w dniu dzisiejszym wystąpiła jako gość.
Jednym z organizatorów imprezy była Gmina Jasło.
VIII Festiwal Folkloru Karpat za nami(fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
– Coraz częściej powraca się do tradycyjnej muzyki, którą tworzyli nasi rodzice oraz dziadkowie. Obecność nas wszystkich dzisiaj właśnie w tym miejscu w pewien sposób wiąże się z tworzeniem tej kultury. – mówi wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz.
Zobacz pełne wyniki festivalu (format .doc)
Zobacz fotorelację z imprezy (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x