Kultura

VIII Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych

18 grudnia 2013 r. w Zespole Szkół w Trzcinicy już po raz ósmy odbył się Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych. Aż trudno uwierzyć, że od 2005 roku w przeglądzie wzięło udział 450 aktorów z 16- u gimnazjów. Zwyczaj kolędowania znany jest w naszym regionie z dziada, pradziada. Dlatego organizatorów cieszy fakt, że co roku młodzież chętnie prezentuje dawne elementy folkloru, poznając tym samym historię i obyczaje przodków.

VIII Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych
W tym roku jury uznało, że poziom występów był bardzo wyrównany i wysoki. Pierwsze miejsce zdobyły dwie grupy kolędnicze: Publiczne Gimnazjum z Cieklina – grupa prowadzona przez panią Zofię Wickowską Sportowe Gimnazjum Zespołu Szkół w Trzcinicy przygotowane przez panią Anetę Skocz i Barbarę Urban.
VIII Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych
Drugie miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum w Dębowcu Trzecie miejsca otrzymali gimnazjaliści ze Społecznego Gimnazjum w Niegłowicach wraz z opiekunem Księdzem Tadeuszem Mieleszko oraz uczniowie z Gimnazjum w Osieku Jasielskim z panią Agatą Rolek. Nagrody dla najlepszego aktora wywalczyli: Natalia Rokitnicka z Dębowca i Kamil Barzyk – uczeń naszego gimnazjum. Nagrody przyznano również w kategorii „za najlepszy akompaniament”. Otrzymali je Gabriela Kozioł z Gimnazjum Sportowego oraz Łukasz Lepak z Gimnazjum w Niegłowicach.
VIII Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych
Oceniano min. stroje, śpiew, recytację i zgodność z tradycją regionu. Wszyscy młodzi artyści oraz ich opiekunowie otrzymali nagrody rzeczowe dla swoich szkół, ufundowane przez Stowarzyszenie Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy oraz Starostwo Powiatowe w Jaśle. Ponadto każdy wykonawca otrzymał drobny upominek a opiekunowie grup stroiki świąteczne wykonane przez młodzież Technikum Ogrodniczego.
VIII Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych
Spotkanie zakończył wigilijny posiłek poprzedzony życzeniami i łamaniem się opłatkiem. Do stołów, wraz z młodymi kolędnikami zasiedli ich opiekunowie, dyrektor szkoły pan Ludomir Mastej oraz jurorzy : Bogusław Mastej, Stanisław Marszałek, Bronisław Kozioł, Stanisław Mlicki i ks Jacek Pasela. Dziękując za występy, dyrektor Zespołu Szkół pan Ludomir Mastej zaprosił wszystkich na Przegląd Zespołów Kolędniczych, który odbędzie się w Trzcinicy już za rok!
ZS Trzcinica

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lol
lol
2024 lat temu

„naszej szkoły”?????????????

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x