r e k l a m a
JDKKultura

W Galerii JDK: Przyjacielskie spotkanie ze sztuką

Niezwykle ciepła atmosfera towarzyszyła uroczystemu otwarciu wystawy prac jasielskich plastyków z nieformalnej grupy „Plaja”, które odbyło się w piątkowy wieczór 3 sierpnia br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Możliwość obejrzenia najnowszych dzieł artystów związanych z Jasłem i porozmawiania z autorami, przyciągnęła do JDK wyjątkowo liczne grono sympatyków sztuki.

W Galerii JDK: Przyjacielskie spotkanie ze sztuką
Wernisaż miał niecodzienną oprawę artystyczną. Rozpoczął się przed wejściem do Galerii JDK etiudą quasi-taneczną, nad wyraz sugestywnie ukazującą wzajemne przenikanie wszelkich sztuk. W półmroku, przy klimatycznej muzyce, przed widzami rozgrywał się teatr cieni, którego bohaterami byli malarz i jego modelka. Kilka minut później, na muzycznym tle, w świetle reflektora kolejno przedstawiali się autorzy prezentowanych na wystawie prac, zachęcając do obejrzenia ekspozycji. Po nich Janusz Szewczyk, dyrektor JDK powitał i zaprosił do zwiedzania wystawy gości wernisażu, wśród których był burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.
W Galerii JDK: Przyjacielskie spotkanie ze sztuką
– Cała grupa „Plaja”, która dzisiaj tutaj prezentuje swoje znakomite prace to artyści, którzy mają jeden wspólny mianownik, a tym mianownikiem jest Jasło – zapewnił Janusz Szewczyk, oddając głos burmistrzowi.
– Dziękuję za ten pomysł całemu środowisku – powiedział Andrzej Czernecki. – Wszyscy wiele obiecujemy sobie po przejściu przez te drzwi. Mamy nadzieję na ogromne wzruszenia i przeżycia, i jestem pewny, że tak się stanie.
W Galerii JDK: Przyjacielskie spotkanie ze sztuką
W istocie spotkanie ze sztuką i jej twórcami dostarczyło wyjątkowych wrażeń zarówno estetycznych jak i towarzyskich. Swoboda i ujmująca otwartość artystów z „Plai” oraz ich przyjaciół ze Słowacji wprowadziły bardzo sympatyczny nastrój, który udzielił się wszystkim obecnym.
Przyjacielski związek bez zobowiązań
Nieformalne stowarzyszenie plastyków jasielskich „Plaja 2007” powstało 5 lat temu. Zostało stworzone spontanicznie, przez grono jasielskich artystów, przygotowujących się do wspólnej wystawy w muzeum w Trebisovie na Słowacji. Nazwę „Plaja”, która wszystkim przypadła do gustu, zaproponował Jan Kukułka.
W Galerii JDK: Przyjacielskie spotkanie ze sztuką
– To przyjacielski związek bez zobowiązań – mówi Mieczysław Burda, jeden z założycieli „Plai”. – Chcemy, żeby tworzyli go przyjaciele, którzy się znają, spotykają, mają jakieś wspólne cele, chcą coś pokazać, coś razem robić. Według niego oparta na przyjaźni formuła stowarzyszenia sprawdza się znakomicie i nie ma potrzeby jej zmieniać. Bardzo chętnie natomiast widziałby jakąś inną grupę twórców w Jaśle. – Częstotliwość wystaw jest dość duża, bo co 5 lat na razie – śmieje się M. Burda. – Pierwsza była w 2007 roku, teraz mamy 2012 i jest druga. Mam nadzieję, że dzięki tej dyrekcji JDK oraz Miastu, to się zmieni i „Plaja” będzie częściej pokazywana.
W Galerii JDK: Przyjacielskie spotkanie ze sztuką
Podobnego zdania jest Bogdan Samborski. On również uważa, że formalizacja „Plai” nie jest konieczna, natomiast wystawy w Jaśle powinny odbywać się częściej, ponieważ możliwość pokazania czegoś nowego mobilizuje do pracy. Podoba mu się też zapraszanie do wspólnego wystawiania przyjaciół spoza „Plai”.
W Galerii JDK: Przyjacielskie spotkanie ze sztuką
Dotychczas „Plaja” prezentowała swój twórczy dorobek m.in. w Trebisovie na Słowacji, w Gorlicach, Krośnie i Łęcznej. Na drugiej w JDK wystawie grupy, zatytułowanej „Plastycy jasielscy i przyjaciele”, można obejrzeć prace należących do stowarzyszenia: Piotra Betleja, Kazimierza Bosaka, Anny Brożyny, Mieczysława Burdy, Wiesława Czechowicza, Agnieszki Gumiennej, Barbary Józefowicz, Tomasza Kasprzyka, Igi Brej-Kozon, Bogdana Kozona, Jana Kukułki, Adama Łyszczka, Henryka Olszówki, Anny Papiernik, Małgorzaty Samborskiej, Bogdana Samborskiego, Piotra Seredyńskiego, Arama Shakhbazyuana, Mirosława Szudego, Katarzyny Zięby-Szpernalowskiej; nieżyjących już artystów: Władysława Barzyka i Jana Dyląga oraz Słowaków: Lubicy Lintnerovej, Ladislava Stańo – starszego i Ladislava Stańo – młodszego.
W Galerii JDK: Przyjacielskie spotkanie ze sztuką
Wspólny mianownik: Jasło
Uroczyste otwarcie wystawy „Plai” było okazją do poznania związanych z Jasłem artystów plastyków, ale nie tylko. W zaprezentowanej na wstępie etiudzie wystąpiły: Magdalena Kopacz i Ilona Witkoś z zespołu tanecznego R-Revolution, prowadzonego przez Katarzynę Koronę, instruktorkę tańca i choreografkę JDK. Muzyka, która zainspirowała tancerki oraz była podkładem do prezentacji artystów plastyków, jest także dziełem jaślan: Konrada Gogosza i Marcina Blazowskiego.
W Galerii JDK: Przyjacielskie spotkanie ze sztuką
Konrad Gogosz, to 25-letni bitmejker z Jasła, który 4 lata temu wydał w japońskiej wytwórni Yanase Production swój debiutancki album „Peace of Mind”, 2 lata później – krążek „Peace of Body”, a w ubiegłym roku – płytę „Peace of Soul”. W muzyce „Kondora”, bo tak brzmi jego pseudonim artystyczny, można dostrzec fascynację muzyką i kulturą Japonii.
Marcin „Blazo” Blazowski, to miłośnik hip-hopu z Jasła, obecnie mieszkający w Krakowie. On również ma na swoim koncie 3 albumy: wydany 3 lata temu „Alone Journay”, zeszłoroczny „Colors of Jazz”oraz „Reflection”, który ukazał się w styczniu br. W jego muzyce przebija fascynacja jazzem i hip-hopem, gatunkami muzycznym, które wbrew pozorom mogą ze sobą współgrać.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x