JDKKultura

W JDK: Artystyczne pasje kobiet

Kilkadziesiąt prac plastycznych sześciu autorek można oglądać na wystawie „Kobiety z pasją”, czynnej od 8 marca br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Zorganizowany w Międzynarodowym Dniu Kobiet wernisaż przyciągnął do JDK liczne grono zainteresowanych twórczością kobiet, które odnalazły w sobie pasję.

W JDK: Artystyczne pasje kobiet
Czym byłoby nasze życie gdyby nie było pasji, które nas określają, kształtują, które pozwalają nam pełniej żyć. Myślę, że panie, które są bohaterkami dzisiejszego wieczoru, żyją bogatym życiem – mówiła Helena Gołębiowska, p.o. dyr. JDK, przedstawiając licznie zgromadzonej publiczności pasjonatki twórczości artystycznej: 4 nauczycielki, ekonomistkę i grafika komputerowego. Autorki wystawiły interesujące prace malarskie, tkackie, hafciarskie i wykonane techniką pergamano. Zebranych szczególnie zaintrygowała technika pergamono. – Sztuka pergamano jest techniką bardzo znaną, ale nie u nas. Jej kolebką jest Holandia – wyjaśniała autorka prac Grażyna Jaśko. To technika popularna także we Francji, Belgii, Kanadzie i Japonii, która w Polsce pojawiła się około 3 lat temu, dzięki Annie Tomczyk, koordynatorce Polskiego Centrum Sztuki Pergaminowej.
W JDK: Artystyczne pasje kobiet
Do uprawiania twórczości artystycznej namawiała też Eugenia Kuzyk-Czerwonka. – W życiu są piękne chwile, ale jest wiele przykrych i czasem trudno sobie wtedy poradzić. Ze mną też tak było. Pracowałam w szkole, robiłam tam dekoracje, na tym kończył się mój kontakt ze sztuką. Ale przyszły takie dni, kiedy było mi bardzo ciężko, kiedy nie mogłam sobie poradzić z życiem, które stało się dla mnie bardzo przykre -wyznała.- I wtedy pomyślałam, że może zacznę na płótno przelewać to, co czuję. Moje pierwsze płótna były szare, smutne, bure, tak jak przeżycia. Potem przyszły dobre chwile, zaczęłam malować kwiaty, wschody, zachody słońca, urocze chwile, które uważałam, że należy utrwalić – mówiła.
W JDK: Artystyczne pasje kobiet
Uroczyste otwarcie wystawy przerodziło się w sympatyczne, towarzyskie spotkanie, podczas którego była okazja do porozmawiania z bohaterkami wieczoru, zapytania ich o inspiracje i artystyczne plany, z czego obecni chętnie korzystali.
Wśród gości wernisażu były: przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal i Bożena Molska, kierownik wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych UMJ.
W JDK: Artystyczne pasje kobiet
Oprawę muzyczną imprezy zapewniły solistki JDK: Karolina Zajdel i Klaudia Łopatkiewicz, przygotowane przez Ewę Grzebień, które zaśpiewały kilka piosenek znanych z „Kabaretu starszych panów”.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jolka
jolka
2024 lat temu

Brawo Grażynka-dlaczego się nie pochwaliłaś!

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x