KulturaMBP

W MBP: Pisarze i poeci w „zielskach” – linoryty Zbigniewa Jóźwika

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę linorytów Zbigniewa Jóźwika, artysty grafika, przyrodnika, bibliofila i kolekcjonera.  Wystawa linorytów to galeria portretów postaci literackich i historycznych takich jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Stanisław Wyspiański, Stefan Żeromski. Pomysł tego cyklu narodził się 2010. Cykl jako forma wypowiedzi artystycznej zapewnia nieporównanie większą możliwość wypowiedzenia się niż dzieło jednostkowe.

Zapowiedź (kliknij aby powiększyć)
Maria Poprzęcka podkreśla wielowiekową tradycję portretu w malarstwie europejskim, w myśl której twarz jest wnętrzem człowieka. Na twarzy zapisane są lata, doświadczenia, dokonania. Z twarzy się czyta.
Zbigniew Jóźwik wzoruje się na dawnych konterfektach, które przypominają negatywy zdjęciowe. Na czym polega ich oryginalność? Otoczone są decorum roślinnym, które pełni funkcję zielnika. Co ciekawe, wybór roślin stanowi cechę portretowanej osoby np. George Sand otoczona pokrzywami to symbol trudnego związku z Chopinem. Trudnej sztuki linorytu artysta uczył się sam, dochodząc do doskonałości własnymi metodami. Nie tylko jest twórcą grafik i ekslibrisów, ale i kolekcjonerem. Jego imponujący zbiór liczy ponad 20 000. Zbiera je według kryterium autorstwa i stara się zgromadzić możliwie wszystkie ekslibrisy ulubionych grafików. Ze względu na swoją pasję, należy do wielu bibliofilskich stowarzyszeń w kraju i za granicą.
Artysta jest związany ze środowiskiem lubelskim. Interesuje go grafika artystyczna i użytkowa. Jest twórcą cykli: „Spitsbergen”, „Stawanie się”, „Osiedla ludzkie”, „Madonny”, „Krzyże”. Ilustrował poezje Adama Mickiewicza, Karola Wojtyły, Czesława Miłosza i in. Opracowuje druki i wydawnictwa nadając im kształt graficzny. Swoje prace eksponował na ponad 70 wystawach indywidualnych i zbiorowych, część z nich znajduje się w wielu muzeach i gabinetach rycin. Wśród otrzymanych przez artystę nagród znajdują się: I nagroda za linoryt „Stary Dąb” w konkursie „Człowiek i Środowisko” zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie; medal za zestaw prac na I Krakowskim Biennale Ekslibrisu Polskiego (2003); I nagroda za grafikę w Międzynarodowym Konkursie na temat: „Anioły i Ptaki”, Utena (Litwa) (2005).
Nie często mamy okazję oglądać sztukę wysokiej próby, dlatego tym goręcej zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy.
Wystawa została udostępniona dzięki uprzejmości mecenasów kultury – Magdaleny Miller i Kaspra Świerzowskiego, którzy od wielu lat organizują Festiwal „Święto Ogrodów” (www.swietoogrodow.pl). Linoryty Zbigniewa Jóźwika uświetniły artystyczną stronę 8. Festiwalu w Kwiatonowicach (www.kwiatonowice.pl). Składamy także podziękowania samemu artyście, za udostępnienie swoich prac.
Wystawę można obejrzeć od 17 czerwca do 17 lipca 2013 w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x