JDKKulturaWażne wydarzenia

W Parku Miejskim w Jaśle: muzyka warszawskiej ulicy

Setki mieszkańców Jasła i okolic przyciągnęła do parku w niedzielne popołudnie (24 bm.) możliwość posłuchania na żywo legendarnej Kapeli Czerniakowskiej. Placyk wokół Glorietki zaczął się wypełniać miłośnikami muzyki podwórkowo-biesiadnej na długo przed rozpoczęciem koncertu.

W Parku Miejskim w Jaśle: muzyka warszawskiej ulicy
Muzycy, których lider stwierdził: – My jesteśmy od grania, a do gadania, to szkoda rąk, wprowadzili klimat warszawskiego podwórka sprzed lat, wykonując utwory z repertuaru Grzesiuka i własne. Przypomnieli międzywojenne piosenki śpiewane przez warszawską ulicę, podwórkowe ballady i socrealistyczne przeboje takie jak „Czerwony autobus” czy „Warszawa da się lubić” przy których świetnie bawili się i młodsi i starsi. Nie zabrakło „Andrusowskiego tanga”, „Ferajny z Gnojnej”, ani „Czy tutaj mieszka panna Agnieszka”, który to utwór artyści dedykowali policjantom z okazji ich święta. Dzieci tańczyły, ich dziadkowie nucili razem z kapelą „ojra tariri ojra” i „u cioci na imieninach”. Jednym słowem zabawa była przednia.
W Parku Miejskim w Jaśle: muzyka warszawskiej ulicy
***
Kapela Czerniakowska powstała w grudniu 1969 roku. Nazwę wzięła od dzielnicy Warszawy, w której mieszkali jej założyciele. W pierwszych latach działalności zespół zdobył ogromną popularność, co przełożyło się na wydanie 3 złotych płyt. Od 1971 r. grupa zrealizowało około 40 nagrań archiwalnych i kilkanaście programów telewizyjnych i radiowych. Współpracowała m.in. Mieczysławem Foggiem, występowała w tzw. składankach, ale również w specjalnie dla niej napisanych programach, m.in.: „Wiadomo Stolica”, „Do Pana Wiecha się uśmiecham”, „Dryndą po Warszawie” i w filmach; kilkakrotnie uwieczniła ją Polska Kronika Filmowa.
W Parku Miejskim w Jaśle: muzyka warszawskiej ulicy
Zespół prezentował się na scenach całego świata (m.in. w: USA, Niemczech, Francji, ZSRR, Szwecji i Anglii), dając ponad 4 tys. koncertów. Na początku 2007 roku zespół nagrał demo. Obecnie jego skład tworzą: Sylwester Kozera – banjola, śpiew, jedyny przedstawiciel pierwszego składu, lider zespołu; Damian Orłowski – skrzypce; Robert Kuśmierski – akordeon, śpiew; związany rodzinnie z Jasłem Paweł Goleń – kontrabas, śpiew; Jarosław Kozera – poprzeczniak (bęben, perkusja), śpiew.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiatr
Wiatr
2024 lat temu

A Pani Kryśka Kasprzyk śpiewała?

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x