Kultura

Wenus Transit

Niecodzienne zjawisko Wenus Transit będzie po raz kolejny obserwowane przez uczniów Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle. W 2004 roku młodzież Gimnazjum nr 2 w Jaśle uczestniczyła w międzynarodowej akcji skoordynowanych pomiarów czasu przejścia Wenus na tle tarczy Słońca, podczas której dokonała pomiaru jednostki astronomicznej.

Uczniowie ZSM nr 3 w obserwatorium astronomicznym zlokalizowanym przy I Liceum Ogólnokształcącym
W tym roku w dniu 6 czerwca będzie możliwość uczestniczenia w podobnych obserwacjach. Zjawisko to wystąpi w bardzo wczesnych godzinach rannych i ze względu na to, że Słońce wówczas jest nisko nad horyzontem, obserwacje będą prowadzone w Obserwatorium Astronomicznym w I LO. Grupa uczniów wraz z opiekunką Koła Astronomicznego przeprowadzi obserwacje i badania. Następne takie zjawisko w Polsce nastąpi 2117 roku!
Samorząd Uczniowski i Koło Astronomiczne zapraszają wszystkich miłośników astronomii na Wieczór Pod gwiazdami , który będzie miał miejsce dzień wcześniej tj.5 czerwca od godz. 18 .30 – 21.00. Planujemy obserwacje słońca za pomocą teleskopu, chętni mogą przyjść ze swoim sprzętem obserwacyjnym.
Młodzi adepci nauk ścisłych, członkowie Koła Astronomicznego pod opieką nauczycielki Jadwigi Moskal dotychczas brali udział w międzynarodowych projektach organizowanych przez NASA, koordynowanych w Polsce przez prof. Lecha Mankiewicza z„Hands on Universe”. Na przełomie stycznia i lutego młodzież gimnazjum uczestniczyła też w projekcie „Earthkam”. Praca polegała na wyznaczaniu miejsca na Ziemi, z którego chcieliśmy otrzymać zdjęcie z satelity ISS. Nasza szkoła była jedną z trzech szkół z Polski uczestniczących w tym projekcie. Obecnie realizowany projekt „GRAIL MoonKAM” polega na tym, że wokół naszego Księżyca krążą dwa bliźniacze sztuczne satelity i wykonują zdjęcia. My możemy dokonywać wyborów tych obszarów, które nas interesują. Z pierwszych otrzymanych zdjęć przygotowaliśmy film pokazujący symulację przelotu satelity. Otrzymane zdjęcia opisujemy przy pomocy atlasu Księżyca.
W ramach międzynarodowego miesiąca astronomii Kwiecień 2012 w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy dla uczniów z gimnazjum i dla uczniów klasy IV i V. Natomiast uczniowie klas I – III szkoły podstawowej uczestniczyli w konkursie plastycznym pt. „Kosmos”. Uczniowie szkoły wzięli udział w pokazach astronomicznych: pokaz słońca – plam słonecznych i protuberancji, Jowisza, Wenus i Księżyca. Dzięki uprzejmości Obserwatorium Astronomicznego przy I LO w Jaśle mamy możliwość prowadzenia obserwacji przy użyciu bardziej zaawansowanego sprzętu. Ponadto młodzież uczestniczyła w konkursie fotograficznym “Earth and Sky” i wysyłała rysunki na konkurs organizowany grupę ARISS Polska “Lecimy na Księżyc i z powrotem na Ziemię.Czasu jest niewiele, ale i Ty możesz dołączyć!”
Uczniowie na zajęciach Koła Astronomicznego mają możliwość zdobywania wiedzy w sposób nietypowy, a niektórzy z nich odkryli nowe zainteresowania i inspiracje badawcze. Praktyczne zdobywanie wiedzy poparte gruntownymi wiadomościami gwarantuje wszechstronny rozwój młodych ludzi i dostarcza im przyjemności.
ZSM nr 3 w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x