Kultura

Wkrótce Dni Jasła 2014. Gwiazdy wieczoru: Kamil Bednarek i Budka Suflera

Urząd Miasta w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury zapraszają na Dni Jasła 2014, które odbędą się w dniach 14 – 15 czerwca (sobota, niedziela) na boisku MOSiR. Wśród tegorocznych wykonawców usłyszymy m.in. zespoły: Mr. Pollack, Farben Lehre, Budkę Suflera oraz Kamila Bednarka.

Wkrótce Dni Jasła 2014. Gwiazdy wieczoru: Kamil Bednarek i Budka Suflera
Świętowanie w sobotę rozpocznie się od Munduriady, czyli zmagań służb mundurowych w konkurencjach sprawnościowych. Następnie, na scenie zaprezentują się młodzi wykonawcy, uczestnicy zajęć w Jasielskim Domu Kultury. O godzinie 18. zagra Mr. Pollack, zespół założony w 1989 roku przez dwóch braci Jacka i Grzegorza Polaków, którzy muzyczną edukację rozpoczęli w wieku 7 lat od śpiewania w chórze Stanisława Steczkowskiego (ojca Justyny Steczkowskiej). Po udanych występach w Jarocinie 1990 roku podpisali kontrakt z firmą Loud Out Records, dla której nagrali płytę pt. „QŃ”. W 1993 roku zespół był finalistą Marlboro Rock-in’93 International.
W 1995 firma GK podpisała z zespołem kontrakt wydawniczy, co zaowocowało wydaniem płyty „Manhattan-One”, w nagraniu której wziął udział Grzegorz Skawiński. Bracia współpracowali także z angielskim zespołem Real Deal, dzięki czemu powstał kolejny album „Air On 6 Strings”, zawierający przeróbki utworów wielkich kompozytorów muzyki poważnej takich jak: Beethoven, Mozart, Bach, Rimski-Korsakow.
W 2002 roku w USA, wytwórnia płytowa „Guitar 9 Records” uznała Jacka za ‘Nieodkryty Talent Gitarowy”. Z kolei w 2011 roku Grzegorz Polak został laureatem Międzynarodowego Konkursu dla Perkusistów Dubai Drum Off 2011, organizowanego przez sieć sklepów muzycznych Melody House w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obecnie w nowowybudowanym Polak Bros Studio zespół pracuje nad nagraniem kolejnej autorskiej płyty.
Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Budka Suflera, której towarzyszyć będą Izabela Trojanowska oraz Felicjan Andrzejczak. Zespół zagra pożegnalny koncert, wieńczący 40-lecie działalności na scenie. Cztery dekady to kawał historii polskiej muzyki. To mnóstwo nagród, niezliczone hity na listach przebojów, 15 studyjnych albumów i tysiące koncertów na całym świecie. Grupa wykona najbardziej znane, kultowe utwory, m.in.: „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Cień wielkiej góry”, „ Cały mój zgiełk”, „Twoje radio”, „Cisza jak ta”, „Noc komety”, „Cień wielkiej góry” „Takie tango”, „Bal wszystkich świętych”. Tuż po koncercie odbędzie się pokaz sztucznych ogni, który zakończy pierwszy dzień tegorocznych Dni Jasła.
Niedziela również upłynie pod znakiem koncertów. O godzinie 15. zaprezentują się uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle. Po nich, o godz. 16.30 odbędzie się koncert punkowego zespołu Farben Lehre, który powstał w 1986 roku. Muzycy zafascynowani twórczością: Sex Pistols, Ramones, The Clash, Pogues, Ded Kennedys, Bad Religion, U2, Joy Division, Nirvaną, R.E.M. czy Rolling Stones grają, jak sami mówią, muzykę energiczną, melodyjną, pełną radości grania i wolną od kompleksów. Do ważniejszych utworów Farben Lehre należą: „Helikoptery”, „Egoiści”, „Nierealne ogniska”, „Handel”, „Rozkołysanka”, „Matura 2001”, „Atomowe zabawki”, „Pozytywka”, „Judasz”, „Spodnie z GS-u”, „Terrorystan”, „Pogodna”, „Kolory”, „Erato” czy „Corrida”. Kolejny koncert to występ jasielskiej rhytm and bluesowej Afery Blues Group. Zespół powstał w 1996 roku i od samego początku swoją twórczość wzorował na takich wykonawcach jak: Garry Moore, Stevie Ray Voughan, Eric Clapton, B.B. King.
Jednak zdecydowany wpływ na styl i rodzaj muzyki „Afery” miał „The Blues Brothers”. Zespół grał z takimi sławami polskiej sceny muzycznej: jak Perfect, Budka Suflera, TSA, Skaldowie, Dżem, Lombard, Piersi, Kult, Golec uOrkiestra, Tomasz Stańko, Zbigniew Wodecki czy Rudi Schuberth. Muzycy wystąpili także w siódmej edycji „Must be the music” oraz w TVN-owskiej „Drodze do gwiazd” w 2001 roku.
Dni Jasła 2014 zakończy występ Kamila Bednarka, polskiego wokalisty reggae, kompozytora, autora tekstów i instrumentalisty. W 2010 roku wziął udział w trzeciej edycji TVN-owskiego programu „Mam talent!”. Dwa lata później uczestniczył w show nadawanym przez TVP 2 „Bitwa na głosy”, gdzie objął funkcję przewodniczącego szesnastoosobowej grupy wokalistów z Brzegu, wraz z którą wygrał program.
Tegoroczne święto miasta wzbogaci dodatkowo turniej tańca, który odbędzie się 15 czerwca w hali sportowej gimnazjum nr 1 w Jaśle.
Partnerem Dni Jasła 2014 jest Lotos S.A.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x