KulturaWażne wydarzenia

Wystawa Haftu Krzyżykowego Barbary Biedrzyckiej

25 listopada 2011 roku w jasielskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie odbyło się otwarcie Wystawy Haftu Krzyżykowego pani Barbary Biedrzyckiej, pielęgniarki mieszkającej i pracującej w Tarnowie, której jednym z hobby jest haftowanie.

Wystawa Haftu Krzyżykowego Barbary Biedrzyckiej (fot. PBW)
Pani Barbara Biedrzycka swoją przygodę z haftowaniem rozpoczęła w wieku 7 czy 8 lat, a stało się to za sprawą cioci jej mamy do której jeździła na wakacje i ferie.
Wystawa Haftu Krzyżykowego Barbary Biedrzyckiej (fot. PBW)
Poznała różne techniki haftowania, jednak jej pasją od początku stał się haft krzyżykowy i richerie. Licznie zgromadzona na Wernisażu publiczność miała okazję zobaczyć 42 oprawione przepiękne prace, kilka serwetek i bieżników oraz posłuchać o warsztacie twórczym ich autorki. Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń hafciarek ze środowiska jasielskiego z koleżanką z Tarnowa.
Artystka najchętniej haftuje krajobrazy. Jak powiedziała na spotkaniu nie korzysta z gotowej kanwy z nadrukiem gdyż uważa to za zbyt małe wyzwanie dla siebie. Wzory czerpie z gazet, których obecnie jest wiele na rynku. Następnie rysuje sobie ołówkiem kratkę na kanwie i liczy. Uczestnicy spotkania podziwiali wytrwałość, cierpliwość i samozaparcie hafciarki. Ona sama zaś powiedziała, że ta praca sprawia jej satysfakcję, uspokaja ją, relaksuje i pozwala odpocząć.
Wystawa Haftu Krzyżykowego Barbary Biedrzyckiej (fot. PBW)
Niezwykłe uznanie wśród obecnych zdobył haft „Sianokosy” oraz „Jezus w cierniowej koronie”, ale nie mniej podobały się także prace afrykańskie, górskie krajobrazy, pies na kanapie czy miniaturki owoców i kwiatów. Wystawa w jasielskiej Filii to pierwsza autorska wystawa pani Biedrzyckiej.
Jako Kierownik Filii składam Pani Barbarze gorące podziękowanie za spotkanie i za udostępnienie nam swoich prac, które niezwykle ubogacą wnętrze naszej czytelni, ale przede wszystkim będą, dla odwiedzających bibliotekę czytelników, przykładem tego, że można w życiu robić coś pięknego i wartościowego.
Wystawę można podziwiać w godzinach pracy Filii do końca grudnia bieżącego roku. Gorąco zapraszamy!
Grażyna Jędryczka
Kierownik PBW Filia w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czytelnik
czytelnik
2024 lat temu

Pani Barbaro wspaniałe prace! Bardzo podobało mi się spotkanie! Dziękuję!

uczestniczka
uczestniczka
2024 lat temu

Piękne prace gratuluję autorce i polecam Wystawę!

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x