Kultura

XV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat

8 lipca 2018 r. w Trzcinicy odbył się XV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat.

Ideą festiwalu jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka. Kultywowanie i upowszechnianie bogactwa folkloru karpackiego poprzez festiwalowy przegląd kapel ludowych grających piękny, karpacki folklor. Popisy kapel polskich i zagranicznych oceniali profesjonaliści – uznani etnomuzykolodzy, tj. mgr Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta, mgr Jerzy Dynia – etnomuzykolog, dr Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf. Na festiwalowej scenie występowały oprócz kapel polskich, ludowe zespoły z Rumunii, Słowacji i Ukrainy.

Komisja Artystyczna podkreśliła wysoki poziom tegorocznego festiwalu i stwierdziła, że w konkursie pomimo napływu współczesnych trendów wykonawczych pojawiają się kapele, także dziecięce, o charakterze tradycyjnym, zachowujące właściwy repertuar, skład instrumentów oraz charakter wykonawczy. Szczególnie warte zaakcentowania są kapele, w których instrumentarium pojawiają się instrumenty archaiczne, dziś rzadkie – drumla, cymbały i gajdy. Nadzieją napawa nas udział w festiwalu dwóch kapel dziecięcych kontynuujących tradycje swego regionu i prezentujących dobry poziom wykonawczypodkreślił Jerzy Dynia przewodniczący jury.

XV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat

Nagrodę główną oraz statuetkę Karpackiego Grajka ufundowaną przez Marka Jastrzębskiego Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie – otrzymała Kapela Jurka Wrony z Kolbuszowej.

Nagrodę drugą ufundowaną przez Tadeusza Gorgosza – Wicestarostę Jasielskiego otrzymała Kapela Ansambul Folcloric Cetatea Codrului z Ardud w Rumunii.

Nagrodę trzecią ufundowaną przez Prezesa Zarządu Dyrektora Naczelnego Zbigniewa Myśliwca – firma TRANSWIERT z Jasła – otrzymała Kapela Beskyd z Libuchory na Ukrainie.

Jury postanowiło przyznać pierwszą nagrodę w kategorii dziecięcej ufundowana przez Stanisława Wójcika Prezesa Zakładu Przetwórstwa Owoców i Warzyw VORTUMNUS Kapeli Małolipnicanie z Lipnicy Małej na Orawie. Przyznano także drugą nagrodę w tej kategorii ufundowaną przez Marka Jastrzębskiego Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Kapeli Beskyd z Oravskiej Polhory na Słowacji.

XV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat

Ponadto komisja przyznała siedem wyróżnień finansowych, ufundowanych przez Partnera wydarzenia Grupę Lotos, Tadeusza Piluta i Andrzeja Witosa właścicieli ZPHU TECH-TERM s.c. w Kunowej oraz Stanisława Pankiewicza Wójta Gminy Jasło, które otrzymały:

1. Kapela Karczmarze z Rzeszowa
2. Kapela Dżereła Dnistra z Hołowecki na Ukrainie
3. Kapela Rymianowianie z Rymanowa
4. Kapela Dolina Mszanki z Mszany Górnej
5. Kapela Tarnowcoki z Tarnowca
6. Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem
7. Kapela Holegoni z Ratułowa

Cztery nagrody sponsorskie otrzymały kapele zagraniczne:

1. nagrodę ufundowaną przez Marka Jastrzębskiego Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie otrzymała Ansambul Folcloric Cetatea Codrului z Ardud w Rumunii,
2. nagrodę ufundowaną przez Jerzego Urbanika, właściciela Firmy Handlowo – Usługowo – Transportowej Jerzy Urbanik z Trzcinicy otrzymała Kapela Beskyd z Oravskiej Polhory na Słowacji,
3. nagrodę ufundowaną przez Edwarda Gieruta, Dyrektora Generalnego Fabryki Armatur JAFAR S.A. w Jaśle, otrzymała Kapela Beskyd z Ukrainy,
4. nagrodę ufundowaną przez Edwarda Gieruta, Dyrektora Generalnego Fabryki Armatur JAFAR S.A. w Jaśle, otrzymała Kapela Dżereła Dnistra z Hołowecki na Ukrainie.
Poza konkursem na festiwalowej scenie zaprezentowały się: Kapela Ludowa Trzcinicoki, Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie wraz z Kapelą.
Festiwal tradycyjnie już poprowadził Stanisław Łukaszczyk.

Partnerem wydarzenia była Grupa LOTOS.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x