Kultura

XVI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat – Trzcinica 2019

„Przechowajcie to dziedzictwo, pomnóżcie to dziedzictwo, przekażcie je następnym pokoleniom” to właśnie te słowa Papieża Jana Pawła II stały się myślą przewodnią XVI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat – Trzcinica 2019. Festiwal ten na dobre wpisał się w kalendarz imprez gminy Jasło, powiatu jasielskiego i województwa podkarpackiego. Głównym celem festiwalu jest krzewienie i promowanie bogactwa folkloru karpackiego, kultury i tradycji ludowych regionu karpackiego tj.: rzemiosła, sztuki ludowej, kuchni regionalnej, strojów i muzyki karpackiej wśród mieszkańców gminy Jasło i nie tylko.

Tegoroczny XVI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat odbył się 14 lipca na stadionie przy zabytkowym kościele w Trzcinicy. Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś, który serdecznie powitał zgromadzoną przed sceną widownię, wszystkich artystów oraz zaproszonych gości. W pierwszej części festiwalu pn.: „Przegląd kapel ludowych” swoją twórczość zaprezentowały zarówno zespoły polskie, jak i zagraniczne. Na scenie wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie, Kapela Ludowa Trzcinicoki, Młodzieżowy Zespół Ludowy Jutrzenka, Zespół Pieśni i Tańca Rozmarija z Preszowa (Słowacja), Zespół Źródło Karpat z Drohobycza (Ukraina) oraz Zespół Cetatea Codrului (Rumunia). Podczas festiwalu nie zabrakło wystaw, targów sztuki ludowej i rękodzielniczej, jak również przysmaków kuchni regionalnej, przygotowanych przez członków Stowarzyszenia Trzcinica Razem. Na stoiskach wystawienniczych można było zobaczyć obrazy, rzeźby, ikony, zabawki szydełkowe oraz sznurkową biżuterię, wykonane przez lokalnych artystów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty krzesania ognia oraz pokaz kowalstwa artystycznego. Koncerty zespołów folk – rockowych rozpoczęły się w drugiej części festiwalu. Najpierw mogliśmy zobaczyć i posłuchać kapeli Horpyna z Olsztyna, która gra tradycyjne utwory utrzymane w stylistyce folkowo – rockowej, później wystąpiła kapela Ciupaga z Łącka – finalista programu Must be the Music, której repertuar oparty jest na melodiach ludowych i żywiołowych utworach folkowych inspirowanych klimatami bałkańskimi, węgierskimi, słowackimi i rumuńskimi. Prowadzącym festiwal był Stanisław Łukaszczyk z Bukowiny Tatrzańskiej.

Organizatorami XVI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat byli: Gmina Jasło, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle, Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcinicy, Stowarzyszenie Trzcinica Razem, a partnerem wydarzenia Grupa Lotos.

XVI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat fot. Gmina Jasło
XVI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat fot. Gmina Jasło
XVI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat fot. Gmina Jasło

Gmina Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x