Kultura

Zaproszenie na Dożynki Powiatowe w Skołyszynie

Starosta Jasielski i Wójt Gminy Skołyszyn zapraszają na Dożynki Powiatowe, które odbędą się 25 sierpnia br. (niedziela) w Skołyszynie. Dożynkom towarzyszyć będą występy zespołów ludowych i prezentacje artystyczne w ramach Lata z Kulturą Powiatu Jasielskiego. Wieczorem na dożynkowej scenie zagra zespół „Afera Blues Group”, a gwiazdą wieczoru będzie – „Dziani”.

Zapowiedź (kliknij aby powiększyć)
Tradycja tego dziękczynnego święta wywodzi się jeszcze z czasów prasłowiańskich. Przez wieki stanowiło bardzo ważną datę w naszym kalendarzu jako podziękowanie za udane plony. Zakończenie okresu ciężkiej pracy w polu stanowiło dodatkowy powód do radości. Dożynki to do dziś jedno z najważniejszych wydarzeń w roku polskich wsi i miasteczek.
Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Symbolicznym zwieńczeniem zebranych plonów będą tradycyjne wieńce dożynkowe przynoszone podczas Mszy Świętej jako dar ołtarza. Tym gestem rolnicy Powiatu Jasielskiego wyrażają wdzięczność za udane zbiory oraz dziękują za dar chleba. To dzięki ich trudnej pracy, codziennie na stoły w polskich domach trafia chleb.
W trakcie uroczystości dożynkowych poszczególne gminy Powiatu Jasielskiego zaprezentują dawne i obecne zwyczaje dotyczące zbierania plonów oraz nasz regionalny folklor, będący obrazem dziedzictwa podkarpackiej wsi.
A oto szczegółowy program Dożynek:
12:00 – Msza Święta – Kościół Parafialny p.w. św. Józefa i św. Piotra i Pawła w Skołyszynie
13:15 – 13:30 – Przemarsz Korowodu Dożynkowego
13:30 – 14:30 – Oficjalne otwarcie; Obrzęd Dożynkowy
14:30 – 18:30 – Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego. Wystąpią m.in.: Zespół Śpiewaczy LISOWIANKI, Kapela TRZCINICOKI, Zespół Folklorystyczny KAŚKA z Gminy Dębowiec, Zespół Śpiewaczy z Gminy Brzyska LIWOCZANIE, Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Dębowiec, Zespół FOLUSZOKI z Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, prezentacje wokalne Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, występy dzieci i młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie
18:30 – Występ zespołu Afera Blues Group
20:00 – Gwiazda wieczoru: DZIANI
22:00 – Sztuczne ognie
22:00 – 24:00 – Zabawa pod gwiazdami gra zespół 4 NASTROJE
W imieniu Starosty Jasielskiego i Wójt Gminy Skołyszyn serdecznie zapraszamy do czynnego udziału w Dożynkach Powiatowych i Lecie z Kulturą Powiatu Jasielskiego.
Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x