Kultura

Zimowisko Hufca Jaslo

Zimowisko Harcerskie Hufca ZHP w Jaśle zorganizowane zostało w ramach Harcerskiej Akcji Zimowej 2017 w Zespole Szkół w Osobnicy. Dzięki uprzejmości Dyrektora phm. Antoniego Wydry, harcerki i harcerze mogli nieodpłatnie korzystać z terenu szkoły i kosztować wspaniałego wypoczynku w malowniczej scenerii.

Zimowisko Hufca Jaslo
Zimowisko Hufca Jaslo
Już pierwszy dzień nasi uczestnicy spędzili na wzajemnej integracji podczas specjalnie przygotowanych na tę okazję zajęć ruchowych. Poznawali też okolicę i jej historię oraz zdobywali informacje od mieszkańców na temat ważnych wydarzeń i znanych osobistości wywodzących się z tego terenu.
Nadmienić należy, że plan Zimowiska zakładał pracę w grupach zadaniowych a dominująca część zajęć miała charakter warsztatowy.
Każdy kolejny dzień to szereg nowych zajęć i wyzwań stawianych przed uczestnikami wypoczynku. Harcerki i harcerze prócz stałej służby na terenie szkoły, w kuchni i na warcie uczestniczyli w zajęciach ogólnorozwojowych z samoobrony prowadzonych przez trenera – Pana M. Czarneckiego, Origami – Druhna M. Chudy, Decoupage, Radiotelegrafii, Pierwszej Pomocy, Wyszywania, Nauki gry na gitarze czy malowania na szkle. Za te zajęcia odpowiedzialni byli kolejno: Druhna hm. Dorota Rzońca, phm. Barba Goleń, Pan Leszek Śliwa, dh Krzysztof Kapłon, dh Ola Korczykowska, pwd. Wojciech Zajdel i phm. Iwona Dziedzic.
Podczas naszego Zimowiska nie zabrakło także czasu na zadumę i refleksję. Wieczorne świeczkowiska to tradycja wszystkich spotkań ludzi spod znaku harcerskiej lilijki. Pierwszą gawędę przygotowała Druhna Anna Śliwa, a tematem przewodnim była „Miłość do Ziemi Ojczystej”. Wysłuchaliśmy fragmentów wierszy i wspólnie śpiewaliśmy pieśni obrzędowe wsłuchując się w słowa i przytoczone opowieści z dawnych lat.
W trakcie drugiego świeczkowiska podsumowywaliśmy naszą harcerską postawę wobec siebie i naszych bliskich. Wysłuchiwaliśmy pieśni mówiących o poznaniu samego siebie oraz kilku słów gawędy na temat naszych korzeni i pragnieniu bycia szczęśliwym.
Po części refleksyjnej przyszedł czas na zabawę, śpiewy oraz prezentację poszczególnych zastępów, które w trakcie tych kilku dni, przygotowywały specjalne piosenki, okrzyki jak również zabawy i skecze.
Zimowiskowych atrakcji to jednak nie koniec. Na uczestników Zimowiska czekała wielka gra w czterech kategoriach: „Familiada”, „Jaka to melodia”, „Postaw na milion” i „Kocham Cię Polsko” przygotowana przez pwd Wojciecha Zajdla. Wszystkie harcerki i harcerze spróbować się mogli w w/w konkurencjach na punkty w odwiecznym pojedynku płci – chłopcy kontra dziewczyny. Z dumą informujemy, że zwycięzca Wielkiej gry została drużyna żeńska!
Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zawody strzeleckie z broni pneumatycznej potocznie zwanej wiatrówką. Tutaj już dominowali mężczyźni i to oni zdobyli najwięcej dyplomów za celność.
Rozegrany został także turniej piłki siatkowej, był harcerski tor przeszkód, ognisko z gorącą kiełbaską, a w jeden z wieczorów na uczestników czekała dyskoteka. I wszystko to w zaledwie 5 dni naszego pobytu w Osobnicy.
Na koniec Zimowiska, każdy uczestnik otrzymał specjalnie przygotowany na tę okazję button. W trakcie apelu wręczane były dyplomy, pochwały oraz przyznane zostały sprawności.
Wszystko to dzięki wspólnej pracy organizatorów: dh Annie Śliwie, Leszkowi Śliwie, phm. Iwonie Dziedzic, pwd. Wojciechowi Zajdlowi, dh Krzysztofowi Kapłonowi, dh Łukaszowi Zaleśnemu, pwd. Szymonowi Kosickiemu, dh Mikołajowi Samborskiemu oraz dh Aleksandrze Korczykowskiej możliwe było przygotowanie i przeprowadzenie tak wspaniałych zajęć dla blisko 90 uczestników Zimowiska Hufca Jasło. Dziękuję Serdecznie wszystkim zaangażowanym w przebieg naszych działań a w szczególności Dyrektorowi i wi-ce Dyrektorowi ZS w Osobnicy, Księdzu Proboszczowi Parafii w Osobnicy oraz wszystkim życzliwym bez których nie mogli byśmy dokonać tego wszystkiego.
Komendant zimowiska hm. Waldemar Marek.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x