KulturaMBP

Zojda z Bieszczad – historia prawdziwa

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do rozmowy o książce Zojda z Bieszczad i wysłuchania najnowszych wierszy Urszuli Wójcik.Powieść Ewy Lenarczyk to historia emigracji polskiej do Brazylii z początków XX wieku.

Zapowiedź (kliknij, aby powiększyć)
Główna bohaterka Zojda pochodzi z niedalekich Bieszczad. To sierota przygarnięta przez zielarkę. Po jej śmierci w trosce o własny los wychodzi za mąż za łemka Franka, z którym emigruje do Brazylii. Autorka opisuje stosunki polsko- ukraińskie. Ten newralgiczny temat rzadko poruszany jest w literaturze polskiej. Spalone wioski, grabieże gwałty to niechlubne plamy historii. Zojdzie cały czas towarzyszy poczucie obcości. Jej siłą jest inteligencja i honor, dzięki którym odnajduje swój dom w Brazylii.
Drugą część spotkania wypełni propozycja czytelnicza Urszuli Wójcik, poetki, autorki wielu tomików poetyckich. Tym razem będą to Rozmowy z kochankiem.
Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.
Spotkanie odbędzie się 4 października (wtorek) 2011 r. w MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, godz. 16.00
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x