r e k l a m a
Przegląd mediów

„13 emerytura” bez potrąceń i egzekucji

Ruszyły pierwsze wypłaty jednorazowych świadczeń pieniężnych dla emerytów.

– Jednorazowe świadczenie pieniężne, tzw. 13 emerytura wypłacona zostanie razem ze świadczeniem przysługującym za maj 2019 r., w ustalonym terminie płatności tego świadczenia. Ponieważ świadczenia i zasiłki przedemerytalne przysługujące za maj wypłacamy w czerwcu – jednorazowe świadczenie pieniężne do tych świadczeń wypłacimy również w czerwcu – mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS. Jeżeli termin płatności wypada w dzień wolny od pracy (sobota, niedziela lub święto) to terminem wypłaty jest dzień roboczy przed tą datą, zatem pierwsze „trzynastki” będą wypłacone już 30 kwietnia.

Świadczenie wypłacone będzie z urzędu. Nie trzeba więc składać wniosku o jego wypłatę. Kwota tego świadczenia wynosi 1100 zł brutto.

Zgodnie z ustawą o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, z kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadził rozmowy z bankami i komornikami, by zapobiec zajęciom komorniczym trzynastego świadczenia z kont bankowych. Zgodnie z ustaleniami środki z tzw. trzynastki będą oznaczone specjalnym identyfikatorem, dzięki czemu będą w prosty sposób rozpoznawane i co za tym idzie nie będą podlegały zajęciom komorniczym.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

am

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x