Przegląd mediów

Cięcia w oświacie

Nastały ciężkie czasy dla kadry pedagogicznej. W Jaśle zwolniono 33 nauczycieli, a 40 nie przedłużono umów o pracę. Redukcja zatrudnienia w szkołach to konsekwencja niżu demograficznego i szukania oszczędności w budżetach.

Cięcia w oświacie (fot. archiwum)

Przerost zatrudnienia
– W jasielskich szkołach jest przerost zatrudnienia w stosunku do liczby uczniów. Z roku na rok obserwujemy systematyczny spadek liczby uczniów – stwierdza Leszek Znamirowski, zastępca burmistrza Jasła.
W 2006 roku do szkół podstawowych uczęszczało 2752 uczniów, a w 2010 – 2388. Podobnie jest w szkołach gimnazjalnych. W roku 2006 było 1875, a w 2010 – 1419 uczniów. – Czyli w ciągu tych czterech lat jest o 748 uczniów mniej. Jak na warunki Jasła to bardzo dużo. Można by to porównać do jednej dużej szkoły w większym mieście – mówi L. Znamirowski. – Liczba uczniów zmniejszała się, a zatrudnienie nauczycieli zwiększało. Dla przykładu w 2007/2008 roku było 503 etaty, a w 2010 – 514, a dzieci było coraz mniej.

Największe wydatki idą na oświatę
W budżecie miasta Jasła na rok 2011 – podobnie jak w latach poprzednich – zdecydowanie największe wydatki, bo 39 procent, generują zadania oświatowe. W 2010 roku subwencja wyniosła ponad 21 mln zł, a ponad 23 mln zł musiało dopłacić miasto. – W sumie udział miasta w finansowaniu oświaty wynosi 49 procent. Jest jedno z większych w regionie. Dla porównania w Sanoku, mieście większym niż Jasło, wynosi 35 procent, czy w Dębicy 44 procent – wylicza zastępca burmistrza.
(…)

Szczegóły w numerze – strona 9.

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dragoness
dragoness
2024 lat temu

Ja już nie mam siły pisać komentarzy w odpowiedzi na quasi racjonalne wypowiedzi p. Znamirowskiego. On to ma przynajmniej ustawowo zagwarantowaną pracę, jak już przestanie się bawić w naszej piaskownicy. Najpierw nasza „władzuchna” kochana, stworzyła przerost, zatrudniając jak leci, zamiast pozwolić na godziny ponadwymiarowe, a teraz, jak g”””o wpadło w wentylator, to zwalnia. Kogo? Młodych, stażystów, którzy wylądują w Irlandii na zmywaku. Oczywiście „swoich” nie zwalniamy, prawda? W „swoich” szkołach nie likwidujemy oddziałów? Identyczna sytuacja jest w powiecie, gdzie również za oświatę odpowiada, mający gwarancję zatrudnienia, p. Zduński.

wf-ista
wf-ista
2024 lat temu

Brakuje jednej,a jakże ważnej informacji.Podaje się propagandowe informace,że wystąpił gwałtowny niż w Polsce.Dlaczego nie podaje prawdziwych danych ,ile młodych rodzin z dziećmi z Jasła wyemigrowało z powodu braku srodków do życia.Ten problem będzie się pogłebiał.Jeśli już porównuje się takie miasta, jak Sanok,Dębica,to należy tam podać jakie jest bezrobocie?,a jakie w Jaśle?Ale i tak można sobie wyrobić własną opinię,bowiem subwencja jest większa,bo i dzieci więcej/dotacja na głowę/,mniejsza emigracja.Jakie długofalowe przedsięwzięcia podejmuje władza Jasła,ażeby stworzyć nowe stanowiska pracy i zatrzymać emigrację? Jeśli można podpowiedziec,to należy powołać piątego burmistrza ds.czystego powietrza w urzędzie.

pracownik
pracownik
2024 lat temu

Dla mnie to zrozumiałe mniej uczniów to mniej nauczycieli. Kazdy potrafi to zrozumieć.

uczeń
uczeń
2024 lat temu

nareszcie wzieli się za nauczycieli czas najwyszy

xyz
xyz
2024 lat temu

Największe wydatki idą na oświatę? A od kiedy to na oświacie się zarabiało?

do ucznia
do ucznia
2024 lat temu

Nie bój nic za ciebie też się wezmą, nikt im nie umknie.

dragoness
dragoness
2024 lat temu

@ ucznia
Święta prawda, powinni się wziąć, nie nauczyli cię pisać, z interpunkcją też słabo.

uczeń
uczeń
2024 lat temu

a mnie to wali w teleskop, czas najwyszy ich wypiepszyc. koniec kropka koniowały ,obroncy belfrów…………………………………………………..

y
y
2024 lat temu

wygonic ich na wakacje

nieuk
nieuk
2024 lat temu

do dragoness tobie nawet nauka nie pomoże, ucz się nieuku ucz,synu nauczycielki

dragoness
dragoness
2024 lat temu

@nieuk @uczeń
Patrzcie; głupich nie sieją, sami rosną! Miłego wzrostu, robaczki!

kibol
kibol
2024 lat temu

dragoness ale ty jesteś prosty to widac że miałeś jakiegos nauczyciela w rodzinie

PGR
PGR
2024 lat temu

i pewnie ten dragoness jest z Kotliny,dla starych mieszkanców Jasla wyjasniam to jest to miejsce gdzie za czasów PGR ,rosła tam kukurydza,groszek,a potem przyjechala wioska i zamieszkała ten obszar po byłym PGR, i tak powstały mieszczuchy z bloków

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Próbujesz mnie obrazić? Zapomnij. Nie mój poziom. Tam, skąd pochodzę faktycznie rzadko się zdarzają egzemplarze pałające tak bezinteresowną zawiścią. Proponuję szybki kurs języków, nie tylko obcych, bo Wasze komentarze tylko kompromitują rodowitych jaślaków, a nic do sprawy nie wnoszą. Traumatyczne przerzycia szkolne nie uprawniają do takich jadowitych wypowiedzi, świadczą tylko o tym, że wysiłki nauczycieli poszły na marne. Aha, żeby was wkurzyć jeszcze bardziej: jestem nauczycielem i we wrześniu dostanę 7% podwyżki. Miłego dnia.

nieuk
nieuk
2024 lat temu

poszły na marne i dlatego sobie radzę bez koropetycji

Back to top button
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x