Przegląd mediów

Darmowe leki dla seniorów

Leki, które będą przysługiwały bezpłatne osobom powyżej 75. roku życia, znajdą się w odrębnym wykazie na liście refundacyjnej – poinformował w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Dodał, że będą to leki stosowane przede wszystkim u osób starszych.

Darmowe leki dla seniorów (fot. Anna Moraniec)

Powstanie więc nowa kategoria leków – leki „S” – dla seniorów. Minister zapowiedział, że w wykazie znajdą się na pewno wszystkie leki, „które są blisko limitu – na ryczałt i z nieco wyższym współpłaceniem”, czyli na pewno leki tanie, a wśród leków droższych – te stosowane przede wszystkim u osób starszych. Minister zapowiedział, że jeśli nie będzie zbyt wielu nadużyć w wystawianiu recept na darmowe leki, lista będzie rozszerzana – być może nawet do takich uprawnień, jakie mają inwalidzi wojenni, czyli bezpłatnych leków w ogóle.

Docelowo wszyscy lekarze będą mogli przepisywać bezpłatne leki, ale prawdopodobnie na początku takie uprawnienie będą mieli tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. „Zdajemy sobie sprawę z możliwości jakiegoś hazardu moralnego, czyli przepisywania tych leków na nazwisko seniora, ale z przeznaczeniem dla kogoś innego. Wydaje się, że lekarz rodzinny, który zna pacjenta, powinien w tym zakresie być takim nieformalnym kontrolerem, żeby tych nadużyć nie było” – powiedział minister.

Nie jest planowany też próg dochodowy, żeby nie było żadnych dodatkowych obciążeń dla pacjentów, którzy musieliby gdzieś udowadniać, że im się darmowe leki należą. Dowodem będzie numer PESEL, z którego wynika, że osoba jest 75+ i na tej podstawie aptekarz wyda lek, który jest na odpowiedniej liście.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x