Przegląd mediów

Jasło: salowe żądają podwyżek

Sprzątaczki i pracownicy służb pomocniczych chcą godnego traktowania i podwyżki zarobków. Nie godzą się na przekazanie swoich obowiązków firmie zewnętrznej. Dyrekcja odpowiada, że nie ma pieniędzy na podwyżki a protesty przeszkodzą w przekształceniu firmy w spółkę. Szpital jest zadłużony i wymaga ratunku.

Jasielski szpital (fot. Wojciech Żebracki, Jaslonet.pl)

W jasielskim szpitalu do niedawna było 70 sprzątających . Po zwolnieniach, dobrowolnych odejściach i przejściach na wcześniejszą emeryturę zostało ich około 50 osób. Powierzchni do sprzątania nie ubyło, a obowiązków dołożono, na przykład rozwożenie posiłków. Sprzątające zarabiają tysiąc złotych i nie godzą się na ciągłe pomijanie ich przy podwyżkach płac. Czują się też zastraszane. Protestujące domagają się takich samych zarobków jakie mają koleżanki w sąsiednim szpitalu w Krośnie. Nie ma też zgody sprzątaczek na przekazanie tej części działalności szpitala, spółce zewnętrznej.

Zdaniem dyrektora szpitala w tej sprawie klamka już zapadła. Sprzątanie przejmie firma zewnętrzna. Podwyżek też nie będzie. Dyrektor mówi, że –”…szpitala nie stać na to żeby podwyżki objęły wszystkich pracowników między innymi i panie. Ja rozumiem, że zarabiają mało. Na pewno zarabiają mało, są to panie które ciężko pracują, niejednokrotnie się z nimi spotykałem do tej pory. Uważam, że do tej pory pracowały bardzo dobrze.”

Protesty sprzątaczek to jest niewielki problem w zderzeniu z wizją totalnego zaciskania pasa, twierdzi dyrektor. Wymusza to nowa ustawa. Według niej starostwo, któremu podlega szpital, będzie musiało zapłacić za długi placówki, bądź przekształcić ją w spółkę. Zarząd placówki zlecił ocenę sytuacji finansowej jasielskiego szpitala i ta ocena jest wykonywana przez firmę zewnętrzną. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że do zbilansowania finansów szpitala w Jaśle niezbędne będzie zwolnienie co najmniej 64 osób. Placówka ma 14 milionów długu w tym prawie dwa miliony do natychmiastowego uregulowania.

Marek Winiarski
TVP Rzeszów

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pol
pol
2024 lat temu

Co wy potraficie ?? tylko zwalniać ,kieszenie swoje nabijać i zadłużać taka jest zecywistość Polska . Ty szaraku haruj za psie grosze gęba w kubeł i nie bulgocz.

LIZODROPULOS
LIZODROPULOS
2024 lat temu

A czyja to wina ,ze szpital jest zadłużony? Sprzątaczek,salowych,czy zarządu szpitala..?Czemu to nie redukuje się administracji ,której rola w tak dużej ilości jest dyskusyjna,delikatnie mówiąc. Poza tym,o jakim przekształceniu szpitala mowa? Czyj on będzie,jak nie będzie publiczny,powiatowy…No,i dla kogo…. Jakoś cicho na ten temat,i tylko przypadkowe gadulstwo szefa pokazało,że coś się dzieje poza wiedzą pracowników firmy i pacjentów…. Czyli jak to w Polsce-zlikwidować,dać komuś prywatnie,najlepiej obcemu z zachodu na prywatę…..Mamy „czas relaksu” i powszechnej szczęśliwości dzięki śmiałym pomysłom i decyzjom- politycznym,odbiegającym od zdrowego rozsądku w sposób chorobliwy…Podwyżek nie będzie,firmy nie będzie.Nic nie będzie-jak zauważył prezydent Kononowicz z Podlasia,którego głos zabrzmiał… Czytaj więcej »

ppp
ppp
2024 lat temu

A kto to ma utrzymać?I z czego..Poznaj zasady finansowania szpitala to zobaczysz…Ciemny ludzie-nie macie pojęcia a bzdety wypisujecie.

:)
:)
2024 lat temu

a czy ktoś wie jakie są wydatki szpitala na pensje pracowników?
Ciekawe czy przekracza 100000 zł na osobę rocznie?

LIZODROPULOS
LIZODROPULOS
2024 lat temu

ppp- fachowiec!!!!

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x