Przegląd mediów

Języki wkraczają do przedszkoli

Zmiana w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Język obcy w edukacji przedszkolaków będzie bezpłatny i obowiązkowy.

Języki wkraczają do przedszkoli

30 maja decyzją Joanny Kluzik–Rostkowskiej uległa zmianie podstawa programowa wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Nowością ma być bezpłatna nauka języka obcego we wszystkich przedszkolach.
Jeden zapis, a taka zmiana. Co takiego zapisano w nowym rozporządzeniu, co może się okazać krokiem milowym w lingwistycznej edukacji najmłodszych Polaków?

W nowym rozporządzeniu czytamy, że w przedszkolach obowiązywać odtąd będzie: „Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. Dziecko kończące wychowanie przedszkolne i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej: uczestniczy w zabawach, np. muzycznych, ruchowych, plastycznych, konstrukcyjnych, teatralnych. Rozumie bardzo proste polecenia i reaguje na nie. Powtarza rymowanki, proste wierszyki i śpiewa piosenki w grupie oraz rozumie ogólny sens krótkich historyjek opowiadanych lub czytanych, gdy są wspierane np. obrazkami, rekwizytami, ruchem, mimiką, gestami”.

Obecnie, po wprowadzeniu tzw. przedszkoli za złotówkę w większości przedszkoli nie są prowadzone zajęcia z języka obcego. Przedszkola nie organizują ich na swoim terenie, bo rodzice nie mogą za nie dodatkowo płacić. Szansę na naukę języka obcego mają jedynie te dzieci, których uczą wolontariusze, nauczycielki przedszkolne, które mają przygotowanie lingwistyczne lub jeśli zajęcia prowadzi na terenie przedszkola np. zawiązane przez rodziców stowarzyszenie i to ono rozlicza się z nauczycielem języka obcego.

Zajęcia językowe, jeśli tak zdecyduje dyrektor przedszkola, będą mogły być realizowane już od 1 września 2014 r. Natomiast obowiązek w tym zakresie od 1 września 2015 r. zostanie wprowadzony w stosunku do dzieci pięcioletnich, a od 1 września 2017 r. w stosunku do wszystkich dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego.

Małgorzata Rokoszewska
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kpina w żywe oczy
Kpina w żywe oczy
2024 lat temu

Przedszkolanki „zrobią” studia językowe na kursie wakacyjnym i będą naszym maluchom kodowały błędną wymowę

vb
vb
2024 lat temu

to robienie na siłę czegoś co profesjonalista robi fachowo ……ale jak zarzĄdzono to przymusowo wysyła się na tzw. studia „pudyplomowe” nauczycielki nie mające bladego pojęcia o języku ale propaganda jest wszyscy maja za darmo ….ale jakość tego ŻADNA !!!!

do kpiny i vp
do kpiny i vp
2024 lat temu

We wszystkich przedszkolach jasielskich od roku prowadzone są zajęcia z j.angielskiego dla wszystkich dzieci. W ramach normalnej opłaty rodziców za przedszkole. Podstawa programowa mówi o „przygotowaniu dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym poprzez
rozbudzanie ich świadomości językowej i wrażliwości kulturowe
j oraz budowanie
pozytywnej motywacji do nauki języków obcych na dalszych etapach edukacyjnych” . Do tego typu zajęć nie trzeba mieć doktoratu. A wasza pogarda dla nauczycielek, które codziennie okazują dzieciom wiele serca i troski bardzo źle o was świadczy.

vb
vb
2024 lat temu

to nie pogarda dla nauczycielek ale dla durnych pomysłów jednej kierowniczki „rządzącej” jasielską oświatą !!ALE JUŻ NIEDŁUGO …OJ BARDZO NIEDŁUGO …

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x