Przegląd mediów

Kursy na prawo jazdy będą droższe

Szkolenie kandydatów na kierowców nie może być zwolnione z VAT – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Jeśli cena oferowanych przez szkoły nauki jazdy wzrośnie o VAT, to zmniejszy się liczba chętnych do uzyskania prawa jazdy. To tylko kwestia czasu, gdy przepisy o doliczaniu 23-procentowego podatku zostaną wprowadzone w Polsce. Szkolenia kandydatów na kierowców nie są bowiem zwolnione z VAT – tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Orzeczenie TSUE może mieć w naszym kraju skutki nie tylko dla kandydatów na kierowców, ale i ośrodków nauki jazdy. Chętni do uzyskania prawa jazdy zapłacą więcej za kurs, a dla ośrodków będzie to spora zmiana w rozliczaniu VAT i podatku dochodowego.

Dotąd w Polsce przyjmowano, że nauka jazdy jest zwolniona z VAT. Za naukę jazdy kategorii B, C, D i E nie płaci się takiego podatku. Jednak według TSUE, szkolenia kandydatów na kierowców nie mogą być zwolnione z VAT, bo nie można ich uznać za usługę edukacyjną. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że szkolenia kandydatów na kierowców to nauczanie specjalistyczne. Nie jest ono więc „samo w sobie równoważne z przekazywaniem wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także pogłębianiem oraz rozwojem, co jest charakterystyczne dla kształcenia powszechnego lub wyższego”.

– Wprowadzenie VAT-u do opłat za kursy na prawo jazdy uderzy w kandydatów na kierowców – mówi Grzegorz Jaworski, kierownik Ośrodka Szkolenia Kierowców Drogowskaz w Rzeszowie. – U nas za szkolenie trzeba zapłacić 1499 zł i gdy chętny do nauki jazdy usłyszy taką cenę, to pyta dlaczego tak drogo. Od 10 lat nie podwyższaliśmy opłaty i w końcu musieliśmy, bo zdrożało m.in. paliwo i inne koszty. To i tak nie jest tak drogo, bo np. w Krośnie za kurs trzeba zapłacić nawet 1600-1700 zł. Teraz, gdy będzie doliczany VAT kandydaci będą jeszcze bardziej narzekać na podwyżkę.

W Rzeszowie obecnie najniższa cena za podstawowy kurs na prawo jazdy wynosi 1200 zł, gdy zostanie doliczony 23-procentowy VAT, to trzeba będzie zapłacić 1476 zł. Najwyższa zaś cena w stolicy Podkarpacia to aktualnie 1499 zł, a z podatkiem to już 1843 zł. W Krośnie biorąc pod uwagę obecne ceny z doliczeniem podatku będzie to 1968 zł lub nawet 2091 zł.

Mariusz Andres
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x