Przegląd mediów

Lepsze życie na wózku

- To ogromny zaszczyt grać w reprezentacji Polski z orzełkiem na piersi - mówi Łukasz Gogosz

Łukasz Gogosz z Jasła reprezentował Polskę w mistrzostwach świata

JASŁO. Skok na główkę do wody zmienił jego życie. Porusza się na wózku. Nigdy nie poddał się, bo chciał żyć pełnią życia, normalnie. Łukasz Gogosz skończył szkołę, pracuje i robi to, co kocha – gra w rugby.

Łukasz Gogosz od 13 lat nie rozstaje się z wózkiem. Niefortunny skok do wody na główkę diametralnie odmienił życie 16-letniego wówczas chłopaka. – 3 sierpień 1998 roku na kracie. Miałem iść na obiad do domu i już nie poszedłem… To był mój ostatni skok – wspomina Łukasz. Złamał kręgosłup w odcinku szyjnym, a diagnoza była jedna – wózek inwalidzki.

Było ciężko

Początki były bardzo trudne. Przez około rok dzień w dzień ćwiczenia. Chwil załamania było wiele. – Chciałem nawet popełnić samobójstwo. Wyszedłem z tego, bo mam charakter taki a nie inny. Nie poddaję się. Dzięki temu mogę teraz tu siedzieć i reprezentować Polskę – przyznaje chłopak.

Łukasz chciał żyć tak jak przed wypadkiem. Czy mu się udało? – Tak. Pracuję, wychodzę, spotykam się ze znajomymi, jeżdżę samochodem, uprawiam sport. Robię to, co zdrowi, a nawet więcej – stwierdza.

Wypadek i nowa pasja

Pokazano mu jak można żyć na wózku, jakie można mieć hobby. Wybrał sport, bo przed wypadkiem był on ważną częścią jego życia. – Sport to najlepsza forma rehabilitacji – stwierdza. W klasie maturalnej dowiedział się, że jest sport, który mimo niepełnosprawności może uprawiać. To rugby na wózkach. Grają w nią osoby, które nie chodzą i mają niepełnosprawne ręce. W 2001 roku rozpoczął treningi w Krakowie z tamtejszą lokalną drużyną. Od tamtej pory nie wyobrażał sobie innego życia. Do treningów nikt go nie musiał namawiać, mimo, że nie było łatwo, to jednak wcześniejsze doświadczenia ze sportem procentowały.
(…)

Szczegóły w numerze – strona 7.

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MM
MM
2024 lat temu

Tak trzymaj powodzenia. TVK. MM

Koro
Koro
2024 lat temu

Jesteś wielki

lol
lol
2024 lat temu

„Szczegóły w numerze – strona 7. ” G*** nie portal.

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x